Simona Halep a devenit prima jucatoare de tenis din Romania care ajunge in semifinalele turneului de tenis de la Wimbledon, dupa ce a invins-o pe germanca Sabine Lisicki cu 6-4, 6-0, in doar 57 de minute de joc. Pana la Halep, doar Virginia Ruzici, actualul sau manager, reusise sa ajunga in sferturile Grand Slem-ului, in doua randuri.
Halep a intrat destul de greu in meci, Lisicki, cap de serie 19, a inceput in forta primul set si s-a distantat la 3-0 si 4-1. Simona a revenit ca un uragan si a castigat urmatoarele 11 game-uri ale partidei.
Pentru calificarea in semifinalele turneului, Halep a primit 780 puncte WTA si un cec de 440.000 lire sterline.
In semifinale, Halep va juca cu canadianca Eugenie Bouchard, invingatoare in partida disputata cu Angelique Kerber.