GSP.ro: Pas de urias spre baraj ' Romania i-a aplicat o corectie Ungariei, 3-0, si urca pe locul 2 in grupa

Romania a urcat pe locul 2 dupa 3-0 cu Ungaria. Marica, Pintilii si Tanase au adus o victorie superba si ne-au facut favoriti pentru baraj, in urma caruia tricolorii pot obtine calificarea la Campionatul Mondial din Brazilia.
Tricolorii au avut un start perfect. Dupa doua minute, Marica a recuperat o minge la 40 de metri si l-a invins pe Bogdan dupa un sprint impresionnant.

Ungurii au fortat pe atac, dar apararea lui Piturca s-a opus excelent. Marica a fost decisiv si la golul al doilea. Si-a preluat foarte bine la marginea careului si i-a intors lui Pintilii, mijlocasul Stelei marcind golul vietii: bomba in vinclu de la 30 de metri.

Egervari a mutat rapid introducindu-l pe Hajnal si maghiarii sperau ca dupa pauza sa gaseasca bresa din defensiva lui Piturca.

Tricolorii au jucat la fel de bine in aparare si-n repriza secunda si au si-au creat citeva ocazii mari dupa iesiri gresite la ofsaid ale adversarilor.

Bogdan Stancu si Adi Popa au ratat incredibil, singuri cu portarul, insa Cu doua minute inainte de final, Tanase a inscris la capatul unei actiuni individuale superbe. Pentru jucatorul Stelei a fost al 6-lea gol pentru nationala, toate sub comanda lui Piturca.
6. Andorra 0p 0-22
UPDATE Spectatorii romani au fluierat imnul Ungariei, iar fanii maghiari s-au intors cu spatele in momentul intonarii imnului "Desteapta-te, romane!"
Desfasurarea liveTEXT:
Min 90+3 - Final
Min 90+1 - Bogdan retine lovitura de cap a lui Hoban
Min 88 - Goool Romania! 3-0! Tanase inscrie cu un sut la coltul lung, la capatul unei actiuni individuale superbe
Min 85 - Iese Koman si intra Szabici
Min 82 - Lovitura libera periculoasa pentru Ungaria. Szalai trimite peste poarta
Min 79 - Iese Marica si intra Hoban
Min 74 - Chiriches intervine excelent si-l deposedeaza pe Szalai in fata portii
Min 70 - Adi Popa scapa singur dupa o iesire gresita la ofsaid, dar e blocat de portar
Min 69 - Ocazie imensa pentru Romania. B. Stancu scapa singur cu portarul, dar sutul sau e respins in corner
Min 68 - Iese Varga si intra Lovrencsics
Min 64 - Iese Maxim si intra Ad. Popa
Min 60 - Vanczak primeste galben
Min 58 - Iese Torje si intra Tanase
Min 56 - Dzsudzsak reia peste poarta o centrare din banda dreapta
Min 50 - Bourceanu primeste galben
Min 49 - Marica intoarce bine pentru Stancu, dar centrarea acestuia este blocata
Min 46 - A inceput repriza secunda
Min 45+3 - Pauza
Min 45+2 - Liptak primeste galben
Min 40 - Tatarusanu scoate in corner un sut de la 35 de metri al lui Hajnal
Min 36 - Marica il lanseaza pe Maxim, mijlocasul lui Stuttgart dribleaza, dar centrarea sa e respinsa din fata portii
Min 34 - Schimbare la Ungaria. Iese Korcsmar si intra Hajnal
Min 34 - Torje acuza probleme medicale dupa o intrare prin alunecare
Min 31 - Goool Romania! 2-0! Pintilii inscrie cu un sut superb, in vinclu, de la 30 de metri
Min 28 - Rat primeste ingrijiri medicale, accidentat de Koman
Min 26 - Stancu primeste in careu de la Torje, Guzmics intervine prin alunecare si acorda corner
Min 26 - Pintilii isi preia la 30 de metri si trimite, in forta, peste poarta
Min 25 - Contraatac al Romaniei dupa o minge recuperata de Matel, insa fundasul dreapta centreaza prea puternic
Min 23 - Faza de atac a maghiarilor in careul lui Tatarusanu, defensiva noastra se apara bine
Min 18 - Combinatii bune ale tricolorilor, pasa lui Stancu il surprinde in ofsaid pe Marica
Min 15 - Maxim executa peste poarta lovitura libera
Min 14 - Torje este faultat la 25 de metri. Korcsmar primeste galben
Min 11 - Ungurii preseaza tot mai mult. Szalai isi preia bine la 20 de metri si suteaza slab, pe linga
Min 10 - Varja trimite slab pe linga poarta
Min 9 - Maxim executa un corner, mingea e respinsa la Bourceanu, care suteaza in bratele lui Bogdan
Min 4 - Dzsudzsak executa o lovitura libera, Rat respinge
Min 2 - Goool Romania! 1-0! Marica recupereaza o minge, scapa singur cu Bogdan, si-l invinge cu un sut plasat
Min 1 -A inceput meciul
---------------
UPDATE Echipa de start a Romaniei este cea anuntata de Gazeta Sporturilor. Vlad Chiriches este capitanul echipei, pentru prima data intr-un meci oficial.
Tatarusanu - Matel, Goian, Chiriches, Rat - Bourceanu, Pintilii - Torje, Maxim, B. Stancu - Marica
Rezerve: Lobont, Luchin, Papp, Ad. Popa, Tanase, Hoban, Gh. Bucur, Latovlevici, Alexe, D. Grigore, S. Lung
Echipa de start a Ungariei:
Bogdan - Vanczak, Guzmics, Liptak, Kadar - Koman, Korcsmar, Varga, Dzsudzsak - Bode - Szalai
Rezerve: Kiraly, Hajnal, Laczko, Szakaly, Lovrencsics, Elek, Nemeth, Fiola, Gyomber, Szabics, Megyeri
Arbitru: Undiano Mallenco. Asistenti: Roberto Del Palomar, Pau Devis. Rezerva: Carlos Gomez (toti Spania). Observatori: Mike Foster (Anglia, pentru joc), Alfredo Trentalange (Italia, pentru arbitri)