ziare.com: Oltchim rateaza dramatic calificarea in finala Ligii Campionilor

Oltchim Ramnicu Valcea a ratat calificarea in finala Ligii Campionilor la handbal feminin desi a castigat mansa retur cu Gyor, scor 25-24. Valcencele mai aveau nevoie de un singur gol pentru a accede in ultimul act.
Un meci dominat autoritar timp de 55 de minute a fost naruit din cauza impreciziei aparute pe final.Oltchim a avut un avantaj de sase goluri in minutul 50, insa a cedat lamentabil si a pierdut calificarea in ultimul minut.
In prima mansa, Gyor s-a impus la Bucuresti cu 24-22, astfel ca Oltchim mai avea nevoie de un singur gol pentru a ajunge in finala.
Inca din startul meciului, valcencele au inceput in tromba si au pus stapanire pe joc, atat pe teren cat si pe tabela. Jocul defensiv a fost ridicat la rang de arta, in timp ce pe contraatac Oana Manea a lovit decisiv cu fiecare ocazie.
Primul moment al desprinderii s-a produs in minutul 9, cand, profitand de eliminarea Anitei Gorbicz, valcencele au facut 5-2 dintr-o lovitura de la 7 metri transformata de Bulatovici.
Jucatoarele lui Gyor au incercat din rasputeri sa revina in meci, insa fetele lui Vestergaard au tinut cu dintii de avantajul de trei goluri.
Iar din minutul 18, acesta s-a marit la patru reusite (8-4) si totul mergea cum nu se putea mai bine, mai ales ca urmau doua minute in superioritate numerica.
Relaxarea valcencelor a fost taxata imediat de Gyor, care s-a apropiat la doua goluri desi juca in inferioritate, insa a fost doar un scurtcircuit intrucat Pineau, Jovanovici si oana Manea au sunat adunarea, iar la pauza scorul a fost 14-10 in favoarea Oltchimului.
Un mare merit l-a avut si portarul Silvia Navarro, care a avut sapte parade incredibile, din care au reiesit contraatacuri decisive.
Minunile din poarta au continuat si in partea secunda, insa la rampa a iesit si Alexandrina Barbosa, care a fost decisiva pe contraatac, finalizand cu sange rece fiecare situatie in care a fost implicata.
Performanta ce se interzerea a starnit o stare de nervozitate in jocul defensiv, astfel ca in primele 15 minute din partea secunda am avut patru eliminate.
Efortul suprauman al valcencelor a facut insa ca avantajul sa creasca din minutul 49, cand o bomba trimisa de Bulatovici s-a oprit in vinclu pentru un avantaj de sase goluri, 22-16.
Finalul a fost, insa, plin de emotii si a culminat tragic. Vestergaard a solicitat time-out pentru a le cere valcencelor sa joace in defensiva, iar de aici s-a naruit totul.
In plan ofensiv, jucatoarele noastre s-au precipitat, iar singura care si-a asumat riscuri a fost Bulatovici. In schimb, jocul defensiv s-a prabusit si nici macar Navarro nu a mai putut face nimic pentru a stopa tavalugul maghiar.
Oltchim ramane doar cu gustul unei victorii amare, scor 25-24, ce nu-i permite accederea in cea de-a doua finala a Ligii Campionilor din istorie.
In finala, Gyor va intalni castigatoarea duelului dintre Larvik si Krim Mercator, ce se va disputa sambata. In prima mansa, Krim a castigat cu 24-22.

Marcatoare:

Gyor: Loke 4 goluri, Radicevici 4, Lekici 4, Gorbicz 3, Kovacsics 3, Amorim 3, Redei-Soos 2, Szepesi 1

Oltchim: Barbosa 5 goluri, Manea 5, Pineau 4, Bulatovici 3, Managarova 3, Meirosu 2, Bradeanu 1, Nechita 1, Jovanovici 1.