Infobrasov.net: Romania s-a facut de ras in Olanda

Prima reprezentativa de fotbal a Romaniei a pierdut cu scorul de 4-0 in fata similiarei Olandei, intr-un meci din Grupa D, contand pentru preliminariile Cupei Mondiale de fotbal. Golurile partidei au fost marcate de Van der Vaart in min. 12, Van Persie min. 56, min. 65 din penalti si Lens min. 90.
In minutul 12, fundasul central olandez Martins Indi a recuperat o minge, dupa o greseala imensa a fundarului lui Sahtior Rat, i-a pasat lui Rafael van der Vaart, care a inscris cu un sut plasat de la 16 metri. Robin van Persie a dus scorul la 2-0 in minutul 56, cand a reluat cu o lovitura de cap peste Costel Pantilimon, din coltul careului de sase metri, o centrare venita de pe partea stanga de la Arjen Robben.
In minutul 64, Florin Gardos l-a faultat in careu pe Jermain Lens, arbitrul Mark Clattenburg dictand penalti. Van Persie a transformat cu un sut in stanga lui Pantilimon, care plonjase in coltul opus.
Olanda s-a impus fara probleme asigurandu-si in buna parte biletele pentru Cupa Mondiala din 2014, intr-o grupa in care Turcia a incheiat la egalitate cu Ungaria, 1-1, iar Estonia a dispus de Andora, 2-0, intr-o confruntare de palmares. Robin Van Persie a realizat o dubla, in timp ce Rafael van der Vaart deschisese scorul in primul sfert de ora pentru Portocala Mecanica.
Scorul final a fost stabilit in prelungiri, de catre Lens, pe o respingere neinspirata a lui Pantilimon la sutul lui Maher.

Olanda: Vermeer - Janmaat, De Vrij, Martins Indi, Blind - De Guzman (Maher min. 73), Strootman, Van der Vaart (Clasie min. 80) - Lens, Van Persie (De Jong min. 86), Robben. Selectioner: Louis van Gaal.

Romania: Pantilimon - Tamas, Chiriches, Gardos, Rat - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa (Torje min. 63), Grozav (Mutu min. 68), Tanase (Chipciu min. 60) - B. Stancu. Selectioner: Victor Piturca.