Echipa natioanala de handbal a Romaniei a intalnit, vineri sara, la Vrsec, vicecampioana olimpica Muntenegru. Sustinute de peste 1500 de romani din tribune, fetele lui Tadici au facut o prima repriza buna conducand in permanenta chiar si la 3 goluri diferenta (7-4 sau 9-6). La pauza am intrat insa cu un avantaj minim 10-9.
Repriza secunda nu a avut istoric. Cu o Cristina Neagu fara forta si departe de forma care o consacra ca cea mai buna jucatoare din lume, fara inspiratie in atac, dar si cu un arbitraj ostill, Romania a cedat rapid teren. Muntenegrencele, conduse magistral de jucatoare Oltchimului Katarina Bulataovic, au revenit si au preluat conducerea castigand partida cu 23-20 si termina grupa pe prima pozitie cu maximum de puncte. Romania merge insa mai departe avand 4 puncte.
Romania este practica calificata pentru urmatoarea grupa, miza partidei fiind prima pozitie a grupei. Tricolorele au remizat in prima partida cu Rusia si au invins apoi Islanda, in timp ce Muntenegru a castigat toate cele trei partide.