Divizionara A de baschet masculin Energia Rovinari a avut nevoie de o repriza de prelungiri pentru a se impune pe terenul penultimei clasate, BC "Perla Harghitei" Miercurea Ciuc, scor 89-81. Desi au inceput catastrofal, oaspetii au revenit in repriza a doua si chiar puteau sa inchida meciul in timpul regulamentar daca Nikolic ar fi transformat macar una din cele doua libere pe care le-a avut cu 28 de secunde inainte de final. Long a egalat la 73 cu o aruncare din spatele semicercului si a dus meciul in over-time, cand Energia s-a impus clar, 16-8. Diferenta s-a facut la recuperari, capitol unde Energia s-a impus clar, 51-35. David Steffel a stabilit un nou record personal in Divizia A la recuperari, 17 (6 ofensive si 11 defensive). Pentru Energia au punctat: Troupe - 22 puncte, Kabengele - 5, Darby - 24 puncte, 8 recuperari, 2 pase decisive, Steffel - 13 puncte, 17 recuperari, Mocanu 10 puncte, 8 recuperari, Kljajevic - 3 puncte, Nikolic - 9 puncte, 5 recuperari, 4 pase decisive si Gutoaia - 3 puncte. Cealalta formatie olteana din Divizia A, SCM-U Craiova, a jucat aseara, dupa inchiderea editiei cu BCM-U Pitesti.