Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, locul 5 WTA, a invins-o, luni, cu scorul de 3-6, 7-6 (6), 6-3, pe jucatoarea canadiana de origine romana Bianca Andreescu, numarul 4 mondial, in prima etapa a Grupei Violet a Turneului Campioanelor, care are loc la Shenzhen (China). Darren Cahill a revenit oficial antrenorul Simonei Halep cu ocazia acestui meci.

Cum a invins-o Simona Halep pe Bianca Andreescu in trei seturi, 3-6, 7-6 (8-6), 6-3.

In primul set, Andreescu a parut a fi mult mai sigura pe ea reusind sa o aduca pe Simona Halep de mai multe ori in postura de a salva mingi de break. Inevitabilul s-a produs in al saptelea game, atunci cand Bianca Andreescu a reusit un break care s-a dovedit decisiv. Mentinand ritmul si forta loviturilor, canadianca a reusit sa mai castige un break in game-ul noua si a inchis astfel primul set cu scorul de 6 - 3 in favoarea ei. Simona Halep a parut a reveni in primele game-uri ale celui de-al doilea set obtinand rapid primul break, insa canadianca a revenit rapid anuland avantajul romancei. Dupa un al cincilea game spectaculos si cu o galerie care a sustinut-o din rasputeri, Simona a reusit un nou break ducand scorul la 3 - 2. Partida a continuat furibund, cu Andreescu tot mai indarjita, astfel incat, in scurt timp, scorul a redevenit egal, 4 - 4. Dupa ce ambele jucatoare s-au consultat cu antrenorii, tot canadianca a parut a reveni mai puternica, iar tabela a aratat rapid 5 - 4 pentru Andreescu. Simona egaleaza din nou, dar jocul exact si loviturile puternice o aduc in avantaj pe Bianca Andreescu. Spectacolul continua pe terenul arenei din Shenzhen, iar Simona Halep egaleaza, 6 - 6, ducand setul la Tie Break. Romanca reuseste sa se impuna castigand setul cu 7 - 6, iar partida ajunge in setul decisiv. In al treilea set, cel hotarator, Andreescu a continuat sa fie foarte agresiva in timp ce Halep a raspuns cu un joc echilibrat, incercand sa controleze partida gratie experintei sale. Dupa u 1 - 1 rapid a venit insa si primul break al canadiencei, iar Simona a cerut din nou ajutorul antrenorului sau. O noua inclestare si doua break-uri au dus la scorul pana la 2 - 2. Simona Halep pare ceva mai convinsa ca poate invinge, iar jocul sau pare ceva mai pozitiv, in timp ce Bianca Andreescu este tot mai obosita. Astfel obtine un nou break si scorul ajunge la 4 - 2 in favoarea ei. Canadianca revine rapid cu un break: 4 - 3, dar Halep continua agresiv si reuseste un nou break. Simona pare tot mai aproape de victorie, iar setul se incheie cu 6 - 3.

Competitia din China, dotata cu premii totale de 14 milioane de dolari, a debutat duminica, atunci cand au fost programate cele doua meciuri din grupa Rosie, Naomi Osaka (Japonia) - Petra Kvitova (Cehia), o reeditare a finalei de la Australian Open din acest an, respectiv Ashleigh Barty (Australia) - Belinda Bencic (Elvetia).
Pana la acest turneu, Bianca Andreescu a reusit sa castige premii in valoare de 6,4 milioane de euro, in timp ce Simona Halep, cu o cariera mult mai lunga, a adunat 33,5 milioane de dolari.