ADEVARUL: Romania bate Anglia, 4-2, in urma unui meci fabulos. Toate golurile s-au inscris dupa minutul 75
La Campionatul European de tineret Under 21, Romania a trecut de Anglia, dupa un meci nerecomandat persoanelor cu probleme cardiace, si este aproape calificata in semifinalele competitiei. Mirel Radoi anunta in conferinta de presa premergatoare meciului cu Anglia ca echipa Romaniei nu stie sa joace la egal si ca va ataca inca de la fluierul de start al arbitrului, iar elevii sai s-au tinut de cuvant. Inca din primul minut, echipa noastra a incercat sa atace si prima ocazie a venit in minutul 3. Hagi a tras de la peste 20 de metri, mingea a avut efect si portarul a intervenit greu, cu piciorul, ca la handbal. Trei minute mai tarziu, Ivan a patruns pe partea dreapta, a tras bine, dar portarul a respins in corner. Un minut mai tarziu, acelasi Ivan, singur cu toata poarta, a preluat pe piept, a tras din prima, dar mingea a trecut la centimetri de bara laterala. Anglia a avut prima ocazie de a inscrie abia in minutul 10, cand Madidson a tras alaturi dintr-o lovitur lbera de la 20 de metri. Minutul 14 a adus o alta ocazie imensa pentru tricolori. In urma unui contraatac fulger, mingea a ajuns la Mann, dar sutul mijlocasului de la FCSB, aflat in pozitie ideala, central, la 10 metri de poarta, a fost retinut in doi timpi de Henderson. La faza imediat urmatoare, emotiile s-au mutat la cealalta poarta, un sut periculos al englezilor oprindu-se in plasa laterala. Romania a parut ca cedeaza deliberat centrul terenului. Anglia a dominat teritorial, a avut posesia, dar nu si-a creat situatii clare de gol. In minutul 30 insa, o faza mai elaborata a britanicilor s-a incheiat cu doua suturi periculoase, pe traiectoria carora s-a interpus de fiecare data Pascanu. Minutul urmator Romania a reusit sa inscrie, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid la Puscas. Pozitia de afara din joc a fost suficienr tde evidenta pentru a nu fi nevoie de interventia VAR. Pana la finalul reprizei singurele emotii au fost la poarta noastra. Prima data a gresit Radu. In minutul 38, portarul Romaniei a scapat o centrare usoara, dar a revenit in ultimul moment si a reusit sa retina din fata unui atacant advers, pentru ca in ultimul minut tot el sa pareze un sut foarte puternic, care a prins si pamantul, mingea fiind respinsa de un coechipier in corner. A fost singurul sut pe poarta Romaniei din prima repriza. Partea a doua a inceput cu aceleasi coordonate. Dominare Anglia si o ploaie de centrari in careul nostru, unele foarte periculoase, dar fara ca atacantii sa ajunga foarte des sa cadreze suturile. Singura data cand au facut-o, in minutul 48, Stefan a respins cu capul de pe linia portii. Minutul 59 a adus doua interventii fabuloase ale lui Radu, prima data la un sut la coltul scurt, 30 de secunde mai tarziu la o ghiulea de la 17 metri. Romania a contat doar pe contraatac, dar, cu exceptia unor suturi de la mare distanta, ocaziile noastre au fost practic inexistente. In minutul 63 a venit si prima schimbare a lui Mirel Radoi, la fel ca in meciul cu Croatia, Coman intrand in locul lui Ivan, dar situatia din teren nu s-a modificat. Britanicii au ratat alte trei bune oportunitati cap peste din 8 metri (minutul 66), sut putin alaturi de la 17 metri (68), si o interventie excelenta a lui Pascanu, care a respins in pozitie de ultim aparator (69). In minutul 75, pe fondul dominarii totale a englezilor si impotriva cursului jocului, Romania a deschis scorul. Cumva, minge a ajuns in careul advers, Coman l-a intors pe adversarul direct, acesta a muscat momeala, l-a secerat pe roman si arbitrul a aratat punctul de la 11 metri. Puscas nu a tremurat si Romania conducea cu 1-0. Doar 4 minute a durat euforia romanilor din teren si in tribune. Gray a patruns pe partea stanga, a intrat spre centru si cu un sut superb a facut inutil plonjonul spectaculos al lui Radu, bara-gol. Minutul 84 a venit cu alte doua ocazii mari pentru Anglia. La prima s-a opus Radu, la a doua ne-a ajutat imprecizia atacantului englez. La poarta cealalta, inminutul 85, Ianis a recuperat o minge la 20 de metri de poarta adversa, a preluat cu dreptul si a tras cu stangul, imparabil, de la 17 metri. 2-1. 115 de secunde mai tarziu, la doar cateva clipe de la reluarea meciului, in minutul 87, Anglia egaleaza prin Abraham, dupa o balba a apararii noastre. 2-2. Peste alte 110 de secunde, Coman incearca un sut de la 22 de metri, mingea prinde pamantul, dar nu este periculoasa, insa Henderson reuseste, numai el stie cum, sa scape mingea in poarta. 3-2 Minutele de prelungire ne gasesc cu toata echipa in propriul careu. Radu are o noua parada magica, dupa care Anglia zguduie bara portii noastre, dupa care Radu are inca o interventie foarte buna. In minutul 90+3, Coman da lovitura de gratie cu un sut fantastic de la 23 de metri direct in vinclu. 4-2 UPDATE In celalalt meci al grupei, Franta a batut Croatia scor 1-0.

CLASAMENTUL GRUPEI
1. Romania 2 2 0 0 8-3 6 puncte
2. Franta 2 2 0 0 3-1 6 puncte
3. Anglia 2 0 0 2 3-6 0 puncte
4. Croatia. 2 0. 0 2 1-5 0 puncte

Anglia: 1. Henderson - 3. Dasilva, 4. Clarke-Salter (c), 12. Kenny, 5. Tomori - 6. Dowell, 17. Barnes, 7. Gray - 18. Mount, 19. Calvert-Lewin, 8. Maddison. Selectioner: Aidy Boothroyd. Rezerve: 13. Gunn, 22. Woodman, 2. Wan-Bissaka, 9. Solanke, 10. Foden, 11. Sessegnon, 14. Kelly, 15. Konsa, 20. Gibbs-White, 21. Nelson, 23. Abraham

Romania: 1. Radu (c) - 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Pascanu, 3. Stefan - 21. Baluta, 17. Cicaldau - 8. Man, 10. Hagi, 19. Ivan- 9. Puscas. Selectioner: Mirel Radoi. Rezerve: 12. Cabuz, 23. Vlad - 2. Boboc, 7. Coman, 11. Petre, 13. Grigore, 14. Dragomir, 15. Ghita, 16. Nedelcu, 18. Rus, 20. Ciobanu, 22. Olaru

Partida a fost arbitrata de suedezul Andreas Ekber

In ultima etapa, pe 24 iunie, vor avea loc meciurile: Franta - Romania (Cesena, 22:00), Croatia - Anglia (San Marino, 22:00)

(Sursa: adev.ro)