ZIARE.COM: Viitorul lui Hagi castiga Cupa Romaniei dupa o finala complicata cu Astra (Autor: Marius Doroftei)
FC Viitorul, echipa patronata si antrenata de Gica Hagi, a castigat sambata seara Cupa Romaniei pentru prima data in scurta istorie a clubului dobrogean. In finala, formatia Regelui a trecut cu emotii, dupa prelungiri, de Astra Giurgiu, scor 2-1. Partida disputata pe stadionul Ilie Oana, din Ploiesti, a inceput in nota de dominare a dobrogenilor, lucru care era de altfel de asteptat. Ianis Hagi a fost cel care l-a pus la incercare pe portarul Lazar in chiar debutul partidei, insa cei care au marcat primii au fost giurgiuvenii. Vedeta echipei, Denis Alibec, a transformat superb o lovitura libera cu largul concurs al portarului Cojocaru si si-a adus formatia in avantaj. Gica Hagi a mutat imediat dupa pauza prin schimbarea goalkeeperului, insa jucatorii Viitorului n-au fost cu mult mai inspirati. Egalarea a venit tarziu, in minutul 76, atunci cand Ghita a trimis cu capul in plasa din centrarea lui Hagi cel mic. Imediat dupa egalare, Astra a ramas in inferioritate dupa eliminarea lui Pires. Viitorul nu a reusit insa sa mai inscrie o data pana la finalul timpului regulamentar de joc, astfel ca s-a intrat in prelungiri. Golul victoriei a fost inscris in prelugirile primei reprize suplimentare de brazilianul Eric cu un sut plasat, pe jos, din interiorul careului, iar cu cateva minute inainte de final Ghita a fost autorul unei interventii cat un gol, respingand din fata portii goale un balon pe care scria 2-2. Viitorul castiga pentru prima data in istorie Cupa Romaniei si ajuta indirect Craiova, echipa ce prinde in extremis cupele europene de pe locul 4 in clasamentul Ligii 1.