GSP: FC Botosani - Dunarea Calarasi 1-2 // VIDEO Surpriza de proportii! Botosani pierde acasa cu Dunarea Calarasi si are mari emotii privind retrogradarea
FC Botosani a pierdut, surprinzator, cu Dunarea Calarasi pe teren propriu, scor 1-2 (Bus 7 / Iancu 33, Ammari 57).
Acesta e primul succes pentru echipa lui Dan Alexa in Liga 1 dupa o pauza de 6 runde si e abia intaia victorie din ultimele 8 luni pe teren strain, adica exact din prima etapa, cand s-a impus la Ovidiu, cu Viitorul, scor 1-0. Laurentiu Bus a deschis scorul pentru Botosani in minutul 7. Sutul sau de la peste 20 de metri a fost deviat de un adversar, iar mingea l-a pacalit pe Straton. In minutul 33, Gabi Iancu a executat excelent o lovitura libera din unghi. A inscris direct din faza fixa si a confirmat forma buna pe care o traverseaza. Lovitura de gratie a picat in minutul 57, cand, dupa o balbaiala in careul gazdelor, mingea a ajuns la Luchin, acesta l-a servit pe Najib Ammari, iar sutul atacantului n-a putut fi aparat de Pap. Dupa acest succes, Dunarea Calarasi aduna 15 puncte si se apropie la 4 puncte de FC Botosani, formatie aflata pe locul 11, primul deasupra locurilor din zona rosie a clasamentului.

BOTOSANI - CALARASI 1-2 (Bus 7 / Iancu 33, Ammari 57)
Eliminare: Dobrosavlevici 87

Botosani: Pap - Patache, Miron, Burca, Holzmann - Karaboue, J. Rodriguez - L. Bus, L. Fulop, Golofca - M. Roman
Rezerve: Fraisl, Pitian, Papa, Oaida, Fabbrini, Soleidis, Ongenda
Antrenor: L. Ciobotariu

Dunarea Calarasi: Straton - G. Enache, Dobrosavlevici, Luchin, G. Mendy - Souda, Simion, Ben Djemia, Honciu - G. Iancu, Ammari
Rezerve: Calancea, Henderson, St. Filip, D. Benzar, Mediop, Mapuku, Keyta
Antrenor: D. Alexa