Australian Open: Simona Halep s-a calificat in turul 3 dupa ce a invins-o pe Sofia Kenin

estiri.ro - Stiri

Cauta in

RSS
 Stiri / Sport / Tenis de camp
Simona Halep (27 ani) a castigat dupa 2 ore si 31 de minute un meci de mare lupta
Liderul mondial WTA, Simona Halep, s-a calificat in turul 3 la Australian Open, dupa ce a invins-o in 3 seturi pe Sofia Kenin. Simona Halep - Sofia Kenin 6-3; 6-7; 6-4.
Simona Halep (27 ani) a castigat dupa 2 ore si 31 de minute un meci de mare lupta, reusind o revenire spectaculoasa de la 2-4 in setul decisiv. Halep a inceput foarte bine meciul cu una dintre cele mai in forma jucatoare din circuit, Kenin avand in 2019 un titlu la simplu (Hobart) si unul la dublu (Auckland). Romanca a condus cu 2-0, iar apoi si-a pastrat avantajul pana in finalul primului set, castigat cu 6-4. Halep a avut 3-0 in actul secund si parea ca va avea de indeplinit o simpla formalitate, dar Kenin a jucat tot mai agresiv, a returnat foarte bine si a revenit in meci, egaland, 3-3. cele doua au mers cap la cap pana in tiebreak, unde Simona a condus cu 5-4, dar apoi a pierdut 3 puncte la rand si setul. In decisiv, Kenin (20 ani, 37 WTA) a fost cea care a avut initiativa, Halep fiind jucatoarea obligata sa egaleze. Kenin a reusit un break la 3-2, s-a desprins la 4-3, dar imediat si-a pierdut serviciul, Halep a egalat (4-4), a facut un nou break, iar apoi a incheiat conturile pe serviciul sau. Halep a avut 9-1 la asi, romanca a comis o dubla greseala, iar americanca doua, la primul serviciul Simona a avut un procentaj mai bun la puncte, 75% fata de 58%, iar la serviciul al doilea au avut ambele 55%. Kenin a stat mai bine la mingile de break, transformand 2/4 (50%), fata de Halep, care a fructificat doar 5/14 (36%).

(sursa: stirileprotv.ro)
(Vineri 18.01.2019 08:49, Mireille Astrid POPA) © estiri.ro
 Alte articole din aceasta categorie
Cum a fost sarbatorita Simona Halep pe Arena Nationala (18.07.2019)
Eugenie Bouchard face furori pe retelele de socializare cu pozele sale de pe plaja din Miami (01.06.2019)
Simona Halep nu s-a accidentat grav la Roma. Ea isi incarca bateriile pentru Roland Garros (17.05.2019)
O noua stea a tenisului mondial: Bianca Andreescu! (18.03.2019)
FENOMENUL SIMONA HALET (21.02.2019)
Ion Tiriac: Din 2020, vom avea turneu WTA 250 la Cluj (12.02.2019)
Emil Boc a fost sef de galerie la meciul de la Ostrava! (11.02.2019)
Novak Djokovic este noul rege de la Australian Open (27.01.2019)
Simona Halep si Serena Williams, meci de tenis in optimile de finala la Australian Open (22.01.2019)
Simona Halep - Venus Williams este capul de afis al turului 3 de la Australian Open (18.01.2019)