Ziare.com: Victorie istorica in Liga 1: Sepsi invinge clar FCSB (Autor: Marius Doroftei)
Sepsi OSK a obtinut o victorie istorica, formatia din Covasna reusind sa treaca pe teren propriu de vicecampioana FCSB.
4-2 a fost scorul final al unei intalniri nebune, in care gruparea lui Dica a fost condusa cu 3-0. Duelul de la Sfantu Gheorghe a fost unul lipsit de spectaculozitate in primele minute, cele doua echipe parand prudente si evitand sa isi asume riscuri. Echilibrul s-a rupt in minutul 32, atunci cand un sut din unghi al lui Vasvari a fost deviat in propria poarta de Balasa cu o interventie nefericita. Lucrurile au mers din rau in mai rau pentru ilfoveni, in minutul 36 Florin Stefan reusind o bijuterie de gol, deviind cu calcaiul o centrare din partea dreapta. Partea secunda a inceput si mai prost pentru FCSB, arbitrul aratand punctul cu var in minutul 52. Tandia a transformat impecabil penaltiul si Sepsi conducea cu un incredibil 3-0. Oaspetii au fortat in partea secunda si au reusit sa revina, Florinel Coman si Raul Rusescu punctand si dand sperante macar pentru o remiza. Au venit insa prelungirile si, pe fondul atacurilor cu toate liniile ale ilfovenilor, cei de la Sepsi au plecat pe contra, iar Mensah a marcat dupa o serie de gafe incredibile. In urma acestei infrangeri FCSB pierde contactul cu liderul CFR Cluj, care se distanteaza la 5 puncte in fruntea clasamentului Ligii 1.