Reprezentativele Belgiei si Angliei se intalnesc azi, de la ora 17.00, la Sankt Petersburg, in meciul pentru locul 3 la Cupa Mondiala din Rusia. Partida de la Sankt Petersburg va fi transmisa de TVR 1. Este a doua intalnire intre Belgia si Anglia la competitia din Rusia, dupa ce ele au facut parte din grupa G, cand belgienii s-au impus, scor 1-0. Belgia, care a castigat grupa G, a mai invins Panama, scor 3-0, si Tunisia, scor 5-2. Anglia a trecut de in grupa de Tunisia, scor 2-1, si Panama, scor 6-1. In optimi, Belgia a invins Japonia, scor 3-2, iar Anglia a trecut de Columbia, la loviturile de departajare, scor 4-3. Belgia s-a impus in sferturi in fata Braziliei, scor 2-1, iar Anglia a invins Suedia, scor 2-0. In semifinale, Belgia a fost invinsa de Franta, scor 1-0, iar Anglia a pierdut dupa prelungiri cu nationala Croatiei scor 1-2. Belgia a mai jucat pentru locul 3 la CM din 1986, cand a fost invinsa de Franta. Anglia a fost campioana mondiala in 1966 si a mai evoluat in meciul pentru locul 3 in 1990, cand a fost invinsa de Italia, scor 2-1.Meciul de sambata va fi arbitrat de iranianul Alireza Faghani, ajutat de Reza Sokhandan si Mohammadreza Mansouri. Arbitru de rezerva va fi senegalezul Malang Diedhiou. Foarte probabil, selectionerii celor doua echipe vor trimite in teren multi dintre jucatorii care au evoluat mai putin sau deloc la acest turneu final, asa cum s-a intamplat aproape mereu in editiile anterioare.

Programul transmisiunilor TVR de sambata, 14 iulie, de la CM 2018

16:00 - Studio mondial, TVR 1, TVR HD
16:30 - Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018, TVR 1, TVR HD
17:00 - Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018: Belgia - Anglia TVR 1, TVR HD
19:05 - Studio mondial, TVR 1, TVR HD