Croatia - Danemarca 3-2
Croatia este a patra echipa calificata in sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Rusia, dupa ce a invins fosta adversara a Romaniei, Danemarca, in urma loviturilor de departajare. Nationala lui Zlatko Dalic a castigat cu 3-2, la finalul celor 120 de minute de joc rezultatul fiind 1-1, si va juca in faza urmatoare contra tarii gazda, Rusia, care s-a impus in aceeasi maniera in fata Spaniei. Soarta meciului putea fi decisa in prelungiri, dar Luka Modric a ratat penalty. In cele din urma, mijlocasul lui Real Madrid s-a revansat la loviturile de la 11 metri, unde a transformat cu emotii. Executia decisiva i-a apartinut lui Ivan Rakitic, dar eroul croatilor a fost portarul Danijel Subasic, care a aparat 3 dintre suturile danezilor.

Rusia-Spania 4-3
Selectionata Rusiei a invins surprinzator reprezentativa Spaniei cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, 1-1 (1-1, 1-1), dupa prelungiri, duminica, pe Stadionul Luzhniki din Moscova, in optimile de finala ale Cupei Mondiale de fotbal 2018 si s-a calificat in sferturi. Reprezentativa tarii gazda va juca pentru un loc in semifinale cu invingatoarea duelului Croatia - Danemarca. Campioana mondiala din 2010 a platit pretul sterilitatii sale ofensive, chiar daca a avut o posesie de 75% si gazdele nu si-au creat practic nicio ocazie, Rusia a stiut sa isi betoneze apararea si sa sanctioneze erorile comise de spanioli.