Calificata direct in turul II al competiției, Simona Halep a jucat, sambata dimineata, in compania sportivei cehe Krystina Pliskova.
Simona Halep s-a impus, scor 6-4, 6-4, dupa un meci disputat, care a tinut o ora si 15 minute
Simo a inceput prost meciul, apoi a revenit si a castigat setul 1, in care s-au realizat nu mai putin de cinci break-uri, pe serviciul ei.
In setul 2, Simona Halep a avut 3-0, dar Krystina Pliskova a revenit, egaland la 3. Sportiva noastra si-a revenit si a castigat setul si meciul.
Simona Halep si Krystina Pliskova s-au mai intalnit o singura data, in 2017, la Madrid, cand Simona a castigat cu 6-1, 6-2.
In turul urmator al competitiei, Simona Halep va juca impotriva castigatoarei din meciul Dominika Cibulkova 28 de ani, 30 WTA â€" Dolehide Caroline (19 ani, 165 WTA, SUA).
Pentru Simona Halep a fost primul meci dupa pauza fortata luata in urma accidentarii la piciorul drept la turneul de la Doha.