digisport.ro informeaza: Romania - Kazahstan 3-1. E altceva cu Budescu! Mijlocasul FCSB a dat recital la debutul lui Contra! A marcat si Keseru
Victorie de moral pentru Romania, in penultimul meci din preliminariile pentru Campionatul Mondial. Fara sanse la turneul final, tricolorii au invins, la Ploiesti, selectionata Kazahstanului. Confruntarea care a insemnat debutul lui Contra pe banca primei reprezentative a inceput cu doua ocazii semnate de Chipciu. Mijlocasul lui Anderlecht nu l-a putut invinge pe Pokatilov. Portarul Kazahstanului a gafat in minutul 33 si l-a ajutat pe Budescu sa marcheze la capatul unei faze superbe. Imediat dupa, fotbalistul de la FCSB a scos si un penalty. Tot Budescu si-a asumat raspunderea si a reusit dubla, din a doua incercare. In repriza secunda si-a facut aparitia la finalizare Gicu Grozav. Nu a putut sa marcheze primul gol pentru Romania dupa o pauza de cinci ani. A facut-o, in minutul 73, Keseru, abia intrat pe gazon. Atacantul lui Ludogoret a marcat din pasa lui Chipciu si a dus scorul la 3-0. Nu a fost rezultatul final - jucatorii ultimei clasate din grupa au redus din diferenta. Turysbek a marcat de langa Benzar si disputa s-a terminat 3-1.