ProSport informeaza: Lucian Bute a suferit o infrangere grea la Quebec, fiind invins prin KO, in repriza a 5-a, de Eleider Alvarez, la prima aparitie in ring dupa aproape 10 luni
Partida care ar fi trebuit sa-l duca pe Bute spre un nou meci de titlu - invingatorul urma sa se bata cu detinatorul centurii mondiale WBC la semigrea, Adonis Stevenson - ar putea fi un final de cariera. Lucian a fost invins prin KO in repriza a 5-a, la fel cum se intamplase in urma cu 5 ani, la Nottingham (Anglia). Poate ca Lucian ar fi trebuit sa se opreasca dupa acea infrangere devastatoare din 2012. Dar Bute, cu ambitia lui de copil crescut la tara, n-a putut sa accepte un final care i s-a parut brusc si nedemn. Iar pentru asta trebuie respectat. Lucian a fost singurul care s-a expus atunci cand a urcat in ring cu adversari de toate calibrele. De pilda, acum a urcat la semigrea cu un adversar evident mai puternic decat el. Bute a dorit sa-si arate lui si sa demonstreze tuturor ca o cariera de top se poate incheia altfel. Dar loviturile lui Froch se resimt si astazi, semn ca prima combinatie in forta a lui Alvarez a pus capat luptei. Boxul e singurul sport olimpic in care o infrangere poate sa incheie cariera unui sportiv. Pana in acel moment, lupta fusese echilibrata, iar specialistul televiziunii canadiene vazuse paritate (2-2 la reprize). Alvarez (32 de ani, 22-0, 11KO) ramane astfel neinvins la profesionilsti. Cel mai probabil, Lucian, care va implini 37 de ani peste 3 zile, se va opri. Este de ajuns sa-si priveasca palmaresul din ultimii 5 ani pentru a realiza ca nu e alta varianta: 4 infrangeri - 1 egal - 2 victorii. Dincolo de imagine de final, nu trebuie uitat insa ca ramane romanul care a detinut cel mai mult o centura de campion mondial (5 ani). Iar pentru asta, merita respectul tuturor.

Lucian Bute: Imi doresc sa continui

Dupa meci, Lucian Bute a declarat ca nu ar intentiona sa se retraga:
- Nu pot spune ce se va intampla in continuare, trebuie sa discut cu echipa mea inainte de a lua o decizie. Nu stiu ce se va intampla lunile urmatoare, dar imi doresc sa contiui. In acest moment am nevoie de o pauza buna. Este o pierdere grea, la fel ca si celelalte. Ma aflam la conducere pe doua dintre cele trei buletine ale arbitrilor judecatori. M-am simtit bine pana cand m-a prins cu dreapta.

DESFASURAREA MECIULUI

Repriza 1: Prima repriza echilibrata. Bute tine centrul ringului. Asa cum au anticipat specialistii, este un meci intre doi tehnicieni
Repriza 2. Ritmul ii convine lui Bute, care puncteaza cu directa de stanga. Alvarez loveste la corp, Bute acuza o lovitura sub centura. Din nou o repriza echilibrata. Bernard Barre, specialistul televiziunii care transmite meciul, vede egal dupa doua reprize.
Repriza 3: Alvarez incepe in forta. Pare mai puternic decat Bute. Romanul preia insa initIatIva dupa partea a doua a reprizei si loveste eficient. Ambii boxeri nu au aratat inca totul.
Repriza 4: Alvarez, atentionat de arbitrul din ring pentru o lovitura dupa ceafa. Nu se schimba foarte multe lovitura, se boxeaza pe meserie. Repriza lui Bute.
Repriza 5: Un croseu de dreapta fantastic al lui Alvarez urmat de o directa de dreapta pun capat luptei si, probabil, carierei lui Bute. Romanul e jos. Se ridica pana la 8, dar este groggy si arbitrul opreste meciul.
Romanul Lucian Bute a a detinut timp de aproape 5 ani (2007-2012) centura de campion IBF la categoria supermijlocie.