Digisport.ro informeaza : Steaua - Astra 1-0. Ros-albastrii se impun si se distanteaza la 12 puncte de campioana
Steaua a castigat la limita derby-ul cu Astra, pe Arena Nationala. Ros-albastrii s-au impus cu 1-0. Adi Popa a avut primul sut periculos spre poarta lui Silviu Lung Junior. Replica a venit din partea lui Sapunaru, care a ratat de putin tinta. Portarul campioanei s-a remarcat la devierea periculoasa a lui Tamas. La faza imediat urmatoare, Silviu Lung a scos din vinclu lovitura de cap a lui Moke. Si Astra a fost aproape de deschiderea scorului dupa ce Alibec l-a fentat usor pe Tamas. In minutul 45, Boldrin a deschis scorul cu un sut centrare, din lovitura libera. Dupa pauza Junior Morais a respins din fata portii goale dupa ce sutul lui Adi Popa a trecut pe langa Lung. Capitanul campioanei l-a pus apoi la grea incercare pe Nita. Goalkeeperul ros-albastrilor a fost la datorie si la executia lui Alibec.Cu un sfert de ora inainte de final, Boldrin putea reusi dubla. In ultimele minute, Junior Morais a intrat dur la Adi Popa si a fost eliminat dupa ce a vazut al doilea galben. Imediat a avut loc o imbranceala generala intre oficialii si jucatorii celor doua echipe. In prelungiri, Budescu, din lovitura libera, a ratat sansa egalarii iar Steaua - Astra s-a terminat 1-0.