AGERPRES informeaza: Preliminariile CM 2018: Romania - Muntenegru 1-1
Reprezentativele de fotbal ale Romaniei si Muntenegrului au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), duminica seara, pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, in primul lor meci din preliminariile Cupei Mondiale din 2018. Tricolorii au fost foarte aproape de a obtine victoria la debutul germanului Christoph Daum ca selectioner al Romaniei, dar in ultimele secunde ale prelungirilor Nicolae Stanciu a ratat un penalty. Adrian Popa (85) deschisese scorul, dar oaspetii au egalat imediat prin Stevan Jovetic (87). Dupa o prima repriza mai putin reusita, Romania a dominat categoric partea secunda, dar nu a reusit sa isi creeze ocazii clare de gol. Oaspetii au avut prima mare ocazie a partidei, in min. 5, cand Beciraj a scapat singur spre poarta, dar Pantilimon a iesit excelent si l-a blocat. Romania a replicat, iar Sapunaru (7) a tras din unghi in plasa laterala. Beciraj (17) a sutat peste poarta de la 17 metri. Cea mai buna situatie a tricolorilor i-a apartinut lui Andone (21), dar sutul sau a fost blocat de Bozovic. Muntenegrenii au avut o posesie mai buna in prima repriza, insa jocul s-a desfasurat in general intre cele doua careuri. La reluare, Romania a condus ostilitatile si a pus presiune pe careul oaspetilor, iar Stanciu (47) a tras un sut peste poarta din afara careului. Tot Stanciu l-a pus la incercare pe Bozovic (62), din lovitura libera de la 25 de metri, dar portarul oaspetilor a respins in corner. O noua situatie notabila a Romaniei s-a consumat in min. 72, dupa un corner, cand Moti si Stancu au deviat mingea periculos in fata portii. Romania a reusit sa deschida scorul in min. 85, prin noul-intrat Adrian Popa, care a fructificat mingea trimisa inapoi de Stanciu. Doar 2 minute s-au bucurat tricolorii, pentru ca Muntenegru a egalat in min. 87, prin Jovetic, cu capul, in urma unei lovituri libere executate de Kojasevic. Romania a avut o sansa mare de a cuceri cele trei puncte, dupa ce Keseru a fost lovit in careu de Vukcevic in prelungirile partidei, dar Stanciu nu a facut fata presiunii si a sutat peste poarta din penalty-ul acordat. Romania a inceput cu stangul campania pentru CM 2018, sub comanda primul selectioner strain din istoria sa, care a surprins incepand cu Benzar si Bicfalvi, insa primul a confirmat increderea primita.
In celelalte partide de duminica, in Grupa E, Danemarca a invins Armenia cu 1-0, iar Kazahstan si Polonia au terminat nedecis, 2-2.
Urmatoarele partide vor avea loc pe 8 octombrie: Armenia â€" Romania, Muntenegru â€" Kazahstan si Polonia â€" Danemarca.
Romania â€" Muntenegru 1-1 (0-0)
Au marcat: Adrian Popa (85), respectiv Stevan Jovetic (87).
Nicolae Stanciu a ratat un penalty (90+7) â€" sut peste poarta.
Cluj-Napoca, Cluj Arena: 25.468 spectatori
Preliminariile Cupei Mondiale 2018 â€" Grupa E
Au evoluat echipele:
Romania: 1. Costel Pantilimon â€" 6. Romario Benzar, 4. Cosmin Moti, 21. Dragos Grigore (capitan), 3. Steliano Filip â€" 5. Ovidiu Hoban, 22. Cristian Sapunaru â€" 17. Eric Bicfalvi (8. Adrian Popa, 76), 19. Bogdan Stancu (13. Claudiu Keseru, 90), 23. Nicolae Stanciu â€" 9. Florin Andone (11. Gabriel Torje, 70). Selectioner: Christoph Daum.
Rezerve neutilizate: 12. Cristian Balgradean, 16. Silviu Lung jr â€" 2. Alexandru Matel, 7. Alexandru Chipciu, 10. Alexandru Maxim, 14. Razvan Marin, 15. Valerica Gaman, 18. Dorin Rotariu, 20. Gabriel Enache.
Muntenegru: 1. Mladen Bozovic â€" 6. Zarko Tomasevic, 15. Stefan Savic, 22. Marko Simic, 4. Nikola Vukcevic â€" 23. Adam Marusic, 7. Marko Vesovic (16. Damir Kojasevic, 80), 19. Aleksandar Scekic, 8. Marko Bakic (9. Stefan Mugosa, 68) â€" 10. Stevan Jovetic (capitan) â€" 11. Fatos Beciraj (20. Nemanja Nikolic, 90+2). Selectioner: Ljubisa Tumbakovic.
Rezerve neutilizate: 12. Milan Mijatovic, 13. Danijel Petkovic â€" 2. Aleksandar Sofranac, 3. Vladimir Rodic, 5. Nemanja Mijuskovic, 14. Risto Radunovic, 17. Elsad Zverotic, 18. Vladimir Boljevic, 21. Filip Raicevic.
Arbitru: Anthony Taylor; arbitri asistenti: Stephen Child, Stuart Burt; arbitru de rezerva: Andre Marriner (toti din Anglia)
Delegat UEFA: Dennis Cruise (Irlanda), observator UEFA pentru arbitri: Johannes Reijgwart (Olanda)
Cartonase galbene: Simic (31), Moti (41), Andone (48), Jovetic (88).