AGERPRES informeaza: JO 2016 - Handbal feminin: Spania a invins Angola si Romania este eliminata din competitie
Echipa feminina de handbal a Spaniei a invins formatia Angolei cu scorul de 26-22 (13-12), duminica, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, iar nationala Romaniei este eliminata din competitie.
Romania avea nevoie de o victorie a Angolei pentru a obtine calificarea in sferturile de finala, dar formatia africana, care era deja calificata in faza urmatoare, nu a reusit acest lucru, desi a pus multe probleme formatiei iberice. Angola a ratat foarte mult in acest meci, incredibil in unele situatii, si a avut numeroase momente de inferioritate numerica (8 eliminari de 2 minute), fapt care a influentat decisiv scorul final.
Carmen Martin (CSM Bucuresti) a fost cea mai buna marcatoare a echipei Spaniei, cu 7 goluri, alaturi de Alexandrina Cabral Barbosa (7), in timp ce de la angoleze s-a remarcat Isabel Guialo (6).
Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost invinsa de formatia Norvegiei cu scorul de 28-27 (14-13), duminica, in ultimul sau meci din Grupa A.
In clasamentul pe primul loc a terminat Brazilia, cu 8 puncte, urmata de Norvegia, 8 puncte, Spania, 6 puncte, Angola, 4 puncte, Romania, 4 puncte, Muntenegru, 0 puncte. Primele patru echipe s-au calificat in sferturile de finala, la egalitate de puncte primul criteriu fiind cel al rezultatului direct.
Romania a fost invinsa de Angola cu 23-19, de Brazilia cu 26-13 si de Norvegia cu 28-27, invingand Muntenegru, cu 25-21, si Spania, cu 24-21.
In Grupa B, duminica, Franta a invins Suedia cu 27-25, Rusia a intrecut Olanda cu 38-34, iar Argentina si Coreea de Sud se vor infrunta in ultimul meci, fara importanta pentru configuratia clasamentului.
Rusia a ocupat primul loc, cu 10 puncte, urmata de Franta, 8 puncte, Suedia, 5 puncte, Olanda, 4 puncte, Coreea de Sud, 1 punct, Argentina, 0 puncte.
In sferturi vor avea loc meciurile: Rusia â€" Angola, Brazilia â€" Olanda, Norvegia â€" Suedia si Spania â€" Franta.