Romania inregistreaza inca un esec la Jocurile Olimpice de la Rio: echipa nationala de handbal feminin a fost eliminata din competitie!

estiri.ro - Stiri

Cauta in

RSS
 Stiri / Sport / Handbal
Romania iese din competitie cu 2 victorii si 3 infrangeri: a fost invinsa de Angola cu 23-19, de Brazilia cu 26-13 si de Norvegia cu 28-27, invingand Muntenegru, cu 25-21, si Spania, cu 24-21
AGERPRES informeaza: JO 2016 - Handbal feminin: Spania a invins Angola si Romania este eliminata din competitie
Echipa feminina de handbal a Spaniei a invins formatia Angolei cu scorul de 26-22 (13-12), duminica, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, iar nationala Romaniei este eliminata din competitie.
Romania avea nevoie de o victorie a Angolei pentru a obtine calificarea in sferturile de finala, dar formatia africana, care era deja calificata in faza urmatoare, nu a reusit acest lucru, desi a pus multe probleme formatiei iberice. Angola a ratat foarte mult in acest meci, incredibil in unele situatii, si a avut numeroase momente de inferioritate numerica (8 eliminari de 2 minute), fapt care a influentat decisiv scorul final.
Carmen Martin (CSM Bucuresti) a fost cea mai buna marcatoare a echipei Spaniei, cu 7 goluri, alaturi de Alexandrina Cabral Barbosa (7), in timp ce de la angoleze s-a remarcat Isabel Guialo (6).
Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost invinsa de formatia Norvegiei cu scorul de 28-27 (14-13), duminica, in ultimul sau meci din Grupa A.
In clasamentul pe primul loc a terminat Brazilia, cu 8 puncte, urmata de Norvegia, 8 puncte, Spania, 6 puncte, Angola, 4 puncte, Romania, 4 puncte, Muntenegru, 0 puncte. Primele patru echipe s-au calificat in sferturile de finala, la egalitate de puncte primul criteriu fiind cel al rezultatului direct.
Romania a fost invinsa de Angola cu 23-19, de Brazilia cu 26-13 si de Norvegia cu 28-27, invingand Muntenegru, cu 25-21, si Spania, cu 24-21.
In Grupa B, duminica, Franta a invins Suedia cu 27-25, Rusia a intrecut Olanda cu 38-34, iar Argentina si Coreea de Sud se vor infrunta in ultimul meci, fara importanta pentru configuratia clasamentului.
Rusia a ocupat primul loc, cu 10 puncte, urmata de Franta, 8 puncte, Suedia, 5 puncte, Olanda, 4 puncte, Coreea de Sud, 1 punct, Argentina, 0 puncte.
In sferturi vor avea loc meciurile: Rusia a" Angola, Brazilia a" Olanda, Norvegia a" Suedia si Spania a" Franta.
(Luni 15.08.2016 08:58, Mireille Astrid POPA) © estiri.ro
 Alte articole din aceasta categorie
Romania, in fata unei performante istorice (14.12.2018)
Liga Campionilor la handbal masculin: Dinamo a invins formatia poloneza Wisla Plock, cu scorul de 24-21 (15.10.2018)
Trofeul Carpati la handbal masculin se desfasoara in zilele de 5 si 6 Ianuarie 2018, in Sala Ion C.Neagu din Calarasi (04.01.2018)
Nationala de handbal feminin a dat autografe fanilor, la magazinul Profi de pe Strada Pajurei nr. 7 (19.03.2017)
CALARASIUL SI CALARASENII AU PURTAT NOROC ECHIPEI NATIONALE DE HANDBAL A ROMANIEI (12.04.2016)
Meciul dintre Dinamo Bucuresti si AHC Dunarea Calarasi se joaca fara spectatori, intr-o sala care nu are avizul necesar de la pompieri (02.02.2016)
Meciul ROMANIA-ISRAEL, pentru calificarea la 2018 Men's European Championship, se joaca in SALA POLIVALENTA CALARASI (31.01.2016)
LIGA NATIONALA DE HANDBAL MASCULIN: Sala Polivalenta Calarasi va gazdui in sezonul competitional 2014-2015 multe meciuri (18.08.2014)
Romania a castigat medaliile de aur la Campionatul Mondial Under 18 (05.08.2014)
Nationala feminina de handbal a Romaniei isi continua marsul catre titlul de CAMPIOANA MONDIALA (14.12.2013)