Digisport.ro: Simona Halep a castigat turneul de la Madrid! A invins-o cu 6-2, 6-4 pe Dominika Cibulkova
Simona Halep a invins-o pe Dominika Cibulkova in doua seturi, scor 6-2, 6-4 in finala turneului WTA de la Madrid si si-a trecut in palmares primul trofeu in 2016 si primul pe zgura din capitala Spaniei, dupa ce in 2014 a pierdut ultimul act in fata Mariei Sharapova.
Calificata intr-o finala dupa 9 luni, sportiva din Constanta a avut o prestatie la inaltime pe tot parcursul meciului desfasurat. Printre spectattori au fost Ion Tiriac, Nadia Comaneci si Bogdan Stelea, printre altii. A avut 4 asi si o multime de lovituri excelente, profitand si de mai multe greseli nefortate ale adversarei, care a fost vizibil pusa in dificultate de siguranta de care a dat dovada Simona. Precedenta finala jucata de Halep este cea din august 2015, de la Cincinnati, cand a cedat cu 3-6, 6-7 in fata Serenei Williams.
Halep (24 ani), a sasea favorita a turneului patronat de Ion Tiriac, s-a impus dupa o ora si 20 de minute. In primul set, s-a desprins repede la 5-1, incheind setul dupa doar 30 de minute, cu 6-2. Setul secund a inceput cu dreptul pentru Halep, care a reusit breakul, apoi s-a desprins la 2-0 si si-a pastrat avantajul pana la final, impunandu-se cu 6-4.
In acest moment, scorul meciurilor directe dintre Simona Halep si Dominika Cibulkova este 3-2 in favoarea jucatoarei din Slovacia. Precedentul succes al sportivei noastre fusese obtinut in 2002, in sferturile de finala ale turneului de la Bruxelles (0-6, 6-4, 6-3).
Simona Halep a primit trofeul din partea Nadiei Comaneci.