Germania este noua campioana mondiala dupa 1-0 in finala cu Argentina de la CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. GERMANIA-ARGENTINA, meciului anului, s-a jucat pe arena "Maracana" din Rio de Janeiro
Germania si Argentina sunt la a treia finala de CM. Argentina s-a impus cu 3-2 in 1986, in Mexic, iar Germania a castigat in 1990, in Italia, cu 1-0.
Argentina s-a calificat in finala dupa ce a trecut de Olanda, scor 4-2, la loviturile de departajare, iar Germania a invins Brazilia, scor 7-1.
Reprezentativa Argentinei a ajuns in finala Cupei Mondiale dupa 24 de ani, dupa finala pierduta in 1990, in fata Germaniei lui Lothar Matthaus.
Germania a invins Argentina pe Maracana si a devenit noua campioana mondiala.
Reprezentativa Germaniei a castigat Cupa Mondiala pentru a patra oara in istorie, in urma victoriei de duminica, de pe arena Maracana din Rio de Janeiro, obtinuta dupa prelungiri, scor 1-0, in fata selectionatei Argentinei, scrie Mediafax.
Unicul gol al meciului a fost marcat de Mario Gotze, in minutul 113, dupa o pasa de la Andre Schurrle.
In minutul 30, Gonzalo Higuain a marcat pentru Argentina, insa golul nu a fost validat pe motiv de ofsaid.
In minutul 45+1, Howedes a trimis mingea in bara
Au evoluat echipele:
• Germania: 1. Manuel Neuer — 16. Philipp Lahm (capitan), 20. Jerome Boateng, 5. Mats Hummels, 4. Benedikt Hoewedes — 23. Christoph Kramer (9. Andre Schuerrle, 31), 7. Bastian Schweinsteiger — 13. Thomas Mueller, 18. Toni Kroos, 8. Mesut Oezil (17. Per Mertesacker, 120) — 11. Miroslav Klose (19. Mario Goetze, 88). Selectioner: Joachim Loew.
• Argentina: 1. Sergio Romero — 4. Pablo Zabaleta, 15. Martin Demichelis, 2. Ezequiel Garay, 16. Marcos Rojo — 8. Enzo Perez (5. Fernando Gago, 86), 14. Javier Mascherano, 6. Lucas Biglia, 22. Ezequiel Lavezzi (20. Sergio Aguero, 46) — 10. Lionel Messi (capitan), 9. Gonzalo Higuain (18. Rodrigo Palacio, 78). Selectioner: Alejandro Sabella. (sursa:Agerpres)
• Zeci de sefi de stat, la Germania-Argentina, ultimul meci al Cupei Mondiale
La finala de duminica seara a Campionatului Mondial de fotbal au participat zeci de lideri ai statelor lumii. De la liderii germani - cancelarul Angela Merkel si presedintele Joachim Gauck, la presedintele ungar, Janos Ader, presedintele rus, Vladimir Putin, lideri din Finlanda, Congo, Uruguay si alte state.