Reprezentativa Argentinei s-a calificat in finala Cupei Mondiale, dup ce a invins, miercuri, la Sao Paulo, cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, selectionata Olandei, in semifinalele competitiei.
La finalul celor 90 de minute de joc si a celor doua reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0.
La loviturile de departajare pentru Argentina au transformat Messi, Garay, Aguero si Maxi Rodriguez.
Pentru Olanda au inscris Robben si Kuy, in timp ce Vlaar si Sneijer au ratat.
Olanda: Cillessen - Kuyt, De Vrij, Vlaar, Martins Indi (Janmaat ‘46), Blind - Wijnaldum, De Jong (Clasie ‘62), Sneijder - Robben, Van Persie (Huntelaar ‘96). Selectioner: Louis van Gaal
Argentina: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo - Mascherano, Biglia, Perez (Palacio ‘81), Lavezzi (Rodriguez ‘100)- Messi, Higuain (Aguero ‘82). Selectioner: Alejandro Sabella
Cartonase galbene: Martins Indi ‘45, Huntelaar ‘105 / Demichelis ‘49
Meciul a fost arbitrat de turcul Cuneyt Cakir, ajutat de conationalii sai Bahattin Duran si Tarik Ongun, in timp ce arbitru de rezerva a fost suedezul Jonas Eriksson.
In finala Cupei Mondiale, Argentina va intalni Germania, iar Olanda va juca pentru locul trei in compania Braziliei.
Sursa: MEDIAFAX