Sambata s-au inregistrat urmatoarele rezultate in sferturile de finala ale CAMPIONATULUI MONDIAL DIN BRAZILIA:

• ARGENTINA - BELGIA : 1-0
ARGENTINA a invins cu emotii BELGIA in sferturile de finala, scor 1-0 si s-a calificat in semifinalele competitiei unde va intalni Olanda, castigatoarea meciului cu Costa Rica. Messi a fost la un pas sa faca "gafa vietii" in min. 90 cand a ratat singur cu portarul belgian. In faza imedeiat urmatoare, BELGIA a fost la un pas de egalare, ratand o ocazie uriasa de 1-1.

• OLANDA - COSTA RICA : 4-3 (dupa penalty-uri)
Olanda a avut nevoie de loviturile de departajare pentru a trece de Costa Rica, echipa pregatita de Louis Van Gaal impunandu-se cu 4-3 (dupa 120 de minute a fost 0-0). Meciul de pe "Arena Fonte Nova" din Salvador a fost unul dramatic, in care ambele echipe au ratat ocazii imense. In semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal, Olanda se va bate cu Argentina.

SEMIFINALE
• Prima semifinala a acestei editii a Campionatului Mondial de Fotbal va fi BRAZILIA - GERMANIA, care se va juca la Belo Horizonte, Marti - 8 Iulie, h 23:00 (ora Romaniei).
• A doua semifinala va fi OLANDA-ARGENTINA, care se va juca pe Arena Corinthians, Sao Paulo, Miercuri - 9 Iulie, h 23:00 (ora Romaniei).

Meciuile sunt transmise live in exclusivitate: TVR 1 si TVR HD.