Stadionul Arena Fonte Nova, Salvador, Bahia
BELGIA si SUA s-au intalnit, marti de la ora 23:00, in ultima optime de finala de la CUPA MONDIALA DE FOTBAL 2014.
BELGIA a batut SUA cu 2-1 in prelungiri, dupa 0-0 in primele 90 de minute, si s-a calificat in sferturile de finala ale CM DE FOTBAL 2014, unde va intalni ARGENTINA.
Belgienii au dominat clar cele 90 de minute regulamentare, in care au tras 30 de suturi la poarta, dintre care 20 pe poarta. SUA putea da insa lovitura in minutul 93, cand Wondolowski a sutat defectuos, din pozitie ideala.
BELGIA a deschis scorul in minutul 3 al prelungirilor, prin KEVIN DE BRUYNE, dupa un sut trimis de noul-intrat LUKAKU si respins de Howard.
In minutul 105, LUKAKU a facut 2-0 pentru BELGIA, dupa o pasa ideala primita de la acelasi KEVIN DE BRUYNE.
Americanii au dat semne de revenire in minutul 107, cand GREEN a marcat spectaculos din vole, dupa pasa lui Bradley, insa nu au reusit sa marcheze golul egalizator, astfel ca BELGIA - SUA s-a terminat 2-1, iar "Dracii rosii" vor intalni ARGENTINA in sferturile de finala ale CM DE FOTBAL 2014.