Franta - Nigeria si Germania-Algeria vor fi partidele din optimi care se vor disputa in aceasta seara. Fara indoiala ca Franta si Germania sunt favorite certe la calificare, dar echipele africane au etalat un fobal bun pana acum avand in compenenta lor jucatori tehnici si bine cotati pe plan mondial.
• Franta - Nigeria, ora 19.00, Brasilia/ TVR1 direct
Arbitri: Mark Geiger (SUA) - Mark Sean Hurd (SUA), Joe Fletcher (Canada) - Alireza Faghani (Iran)
• Germania - Algeria, ora 23.00, Porto Alegre/ TVR1 direct
Arbitri: Sandro Ricci (Brazilia) - Emerson De Carvalho (Brazilia), Marcelo Van Gassel (Brazilia) - Walter Lopez (Guatemala).

Rezultatele meciurilor de duminica

• Costa Rica - Grecia: 5-3 (dupa penalty-uri)
Surprinzatoarea echipa a Costa Ricai s-a calificat in premiera in sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), dupa ce a invins Grecia, la loviturile de departajare, cu scorul de 5-3, duminica, pe "Arena Pernambuco" din Recife, in optimile de finala ale competitiei.

• Olanda - Mexic: 2-1
Portocala mecanica a avut emotii in intalnirea cu Mexic. Aztecii au cerut penalti dupa un duel cu De Vrij, insa centralul Proenca nu a acordat nimic. Portarul batavilor a salvat si in fata lui Giovani dos Santos, iar repriza s-a incheiat cu ocazia lui Robben, care a cerut penalti, insa Proenca nu a acordat nimic nici de aceasta data.Nici dupa pauza olandezii nu si-au revenit. Mai mult, in minutul 48, Giovani dos Santos a prins un sut senzational din afara careului si a deschis scorul pentru mexicani. Replica elevilor lui Van Gaal nu a intarziat si bara l-a salvat pe Ochoa. Mexicanii erau deja cu gandul la sferturi, insa a urmat o revenire miraculoasa a olandezilor. Mai intai, Sneijder a restabilit egalitatea cu un sut perfect de la marginea careului. Cand toata lumea se pregatea de prelungiri, Robben a avut alte planuri. In ultimele secunde, mijlocasul olandez a obtinut un penalti pe care Huntelaar l-a transformat fara emotii, si Olanda a invins dramatic cu 2-1.