Brazilia si Mexic au terminat la egalitate prima partida din etapa a doua a grupei A. A fost 0-0 la Fortaleza, unde ambele echipe s-au jucat cu ocaziile iar portarul mexicanilor, Ochoa, a fost omul meciului.
Derby-ul grupei A s-a incheiat indecis. Brazilia si Mexic au terminat la egalitate, 0-0. Dupa 24 de minute fara faze periculoase, mexicanii au avut prima oportunitate de a marca. Julio Cesar a scos de sub bara sutul lui Herrera.
Replica brazilienilor a venit imediat prin Neymar. Decarul "selecao" a reluat excelent cu capul o centrare a lui Dani Alvesinsa Ochoa a scos de langa bara. Vasquez si-a incercat norocul cu un sut periculos de la distanta, dar mingea a trecut putin pe langa poarta gazdelor. Ochoa si-a mai salvat echipa de un gol inainte de pauza cand l-a blocat pe David Luiz.
Vasquez a incercat un nou sut din afara careului, dar nu a prins nici de data asta spatiul portii. Neymar putea sa-si treaca in cont a treia reusita de la acest turneu final, dar Ochoa a avut din nou o interventie exceptionala la sutul brazilianului.
Nici Thiago Silva nu a reusit sa-l invinga pe portarul mexican, care a scos de pe linia portii mingea trimisa cu capul de fundasul lui PSG dintr-o centrare a lui Neymar.
Mexicanii puteau sa dea lovitura in ultimul minut, dar Guardado a trimis putin peste transversala. Brazilia ramane lider in grupa A, cu 4 puncte, la egalitate cu Mexic. Camerun si Croatia nu au acumulat niciun punct. Europenii sunt ultimii in grupa și au nevoie de victorie in disputa cu africanii daca vor sa mai spere la calificarea in optimi.