HotNews : Germania - Portugalia 4-0 (Muller cu un hat-trick si Hummels). Ronaldo, inexistent
Germania a debutat in forta la mondialul brazilian cu o victorie categorica, 4-0, in fata Portugaliei lui Cristian Ronaldo. Deloc afectati de umiditatea sufocanta, nemtii au inscris de patru ori prin Thomas Muller (hat-trick) si Mats Hummels, beneficiind si de eliminarea fundasului portughez Pepe. Germanii au controlat tactic partida, cu un mijloc briliant, si l-au neutralizat complet pe Cristiano Ronaldo. Urmariti din tribune de Angela Merkel, elevii lui Joachim Low au crescut media de goluri a unui campionat mondial extrem de spectaculos.

Germania a dominat prima repriza a partidei cu Portugaliei, Muller cu o dubla si Hummels stabilind un scor greu de anticipat la pauza. Ca dezastrul sa fie complet pentru lusitani, Pepe a fost eliminat in urma unei lovituri cu capul aplicate lui Muller. Nemtii nu se opresc niciodata, iar Muller si-a incheiat seara de vis cu un hattrick. In privinta evolutiei lui Cristiano Ronaldo, dam cuvantul cititorilor nostri: "miremauss: Se cauta portughez de 1.85 pe nume Cristiano Ronaldo; ultima oara a fost vazut aratandu-si muschii in Lisabona"

Statisticile meciului (sursa: UEFA):