GSP : Romania - Argentina 0-0 ' Egal spectaculos in fata a 45.000 de spectatori

Romania a terminat la egalitate amicalul cu Argentina, scor 0-0. Marica si Tanase au fost blocati spectaculos de Romero in prima repriza, sud-americanii au replicat prin ocaziile lui Higuain si Aguero.
"Tricolorii" au reusit sa inscrie in minutul 36, perfect regulamentar, dar golul a fost anulat in mod gresit de arbitrul italian, pe motiv ca mingea centrata de Matel ar fi iesit in afara terenului.
Pantilimon a reusit o interventie spectaculoasa in minutul 85, cand a respins sutul puternic al lui Ezequiel Lavezzi.
Aproximativ 45.000 de spectatori au fost creat o atmosfera superba pe National Arena.

***

min. 1: A inceput partida!
min. 4: Messi suteaza din lovitura libera de la 20 de metri pe jos, mingea este deviata de zid si iese in corner
min. 5: Fernandez reia cu capul de la 12 metri, peste poarta insa
min. 10: Higuain suteaza la coltul scurt, dar Tatarusanu iese si il blocheaza excelent
min. 15: Matel are o intrare foarte dura la Basanta, care se resimte
min. 18: Pintilii reia cu capul din centrul careului, peste poarta insa
min 24: Marica centreaza bine pentru Tanase, dar sutul acestuia trece pe linga
min 21: Ratare mare a lui Marica, Romero scoate de sub bara lovitura de cap a atacantului roman
min 27: Un - doi in careu facut de Messi si Di Maria, dar jucatorul Realului rateaza preluarea
min 29: Higuain primeste de la Messi o minge buna in careu, il deschide pe Aguero, dar defensiva Romaniei respinge
min 33: Matel centreaza perfect pentru Maxim, a carui lovitura de cap este respinga de Romero
min 36: Maxim inscrie la coltul lung, dar golul este anulat pe motiv ca mingea a iesit in momentul centrarii
min 39: Aguero depaseste trei jucatori romani, patrunde in careu, dar sutul sau este respins de Tatarusanu
min. 45+1: PAUZA! Prima repriza a fost dominata in mare parte de Romania
min 46: S-a dat startul reprizei secunde pe National Arena, Torje a intrat in locul lui Maxim, Tatarusanu a fost inlocuit de Pantilimon
min 47: Aguero il depaseste pe Pantilimon, dar Gardos respinge sutul argentinianului
min 56: Di Maria centreaza pentru Higuain, dar aceasta rateaza preluarea
min 57: Schimbare facuta de Piturca, iese Tanase, intra Lazar
min 58: Doua schimbari si la argentinieni, ies Aguero si Gago, intra Palacio si Biglia
min 61: Messi deschide jocul pentru Di Maria, dar Dragos Grigore blocheaza
min 67: Iese Marica, intra Rusescu! Rat preia banderola de capitan
min 70: Palacio este deschis bine in careul, dar rateaza
min 74: Palacio centreaza bine, dar defensiva "tricolorilor" respinge
min 75: Iese Matel, intra Luchin
min 77: Iese Higuain, intra Ezequiel Lavezzi
min 84: Messi paseaza pentru Di Maria, dar sutul acestuia este retinut de Pantilimon
min 85: Interventie extraordinara a lui Pantilimon a sutul puternic al lui Lavezzi
min 88: Iese Chipciu, intra Gicu Grozav
min 89: Iese Di Maria, intra Maxi Rodriguez
min 90+3: FINAL DE MECI! Romania si Argentina termina la egalitate, 0-0
***
Echipele de start:

Romania: Tatarusanu - Matel, Gardos, D. Grigore, Rat - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Maxim, Tanase - Marica
Argentina: Romero - Zabaleta, F. Fernandez, Basanta, Rojo - Gago, Mascherano, Di Maria - Messi, Higuain, Aguero

***

Spectatori : 45.000 de oameni.
In ziua meciului, elevii lui Victor Piturca s-au relaxat, iesind la o plimbare prin mall, unde au admirat trofeul Cupei Mondiale, care s-a aflat in ultimele zile la Bucuresti.