ProSport: Romania a renascut din propria-i cenusa! Victorie de vis in fata Ungariei: 21-17

Romania a avut o seara magica si a invins Ungaria cu 21-17 in al patrulea meci din grupa D. Miine, de la ora 20:15, avem meci cu Cehia. Mondialul se prezinta insa deja altfel pentru Romania.
Romania - Ungaria, Novi Sad, episodul doi! O noua batalie care depaseste granitele handbalului, o rivalitate istorica care a nascut mereu patimi, indiferent de arena, transpusa de aceasta data pe teren neutru. Confruntarea nu a ramas indiferenta nici pentru suporteri. Ungaria desi este mai mica decat Romania din mai multe puncte de vedere, suprafata, locuitori, are fani mai patimasi. La startul jocului, sustinatorii maghiari sunt cata frunza si iarba. Tricolorele au larandul lor suporteri in spate, dar raportul de forte din tribune este imens, cam 1 roman la 6 maghiari

Bravo, Romania!!!!!!!!!!!!!!!!!! Victorie imensa la Mondial!
Romania - Ungaria 21 - 17, dupa o revenire superba!

Atmosfera tonica din tribune se muta si in teren, iar Ungaria este purtata pe val, de fani, dar si de ... arbitrii ivorieni, care ofera acel 5 la suta pentru gazde. Gorbicz & Co sunt ca si in Ungaria cu publicul in spate, dar totusi meciul este in Serbia. Marin sparge complexul aruncarilor de la 7 metri din meciul cu Germania, dar adversara face 4-1 in minutul 11. Apararea Romaniei este ca o stanca, Gorbicz si Tomori sunt sufocate, chiar puse la pamant ori de cate ori dau semne ca vor sa treaca de zid, insa jocul perfect din defensiva nu are sustinere si in atac. Ratarile sunt si in aceasta seara hiba, din extrema, de pe pivot, de la distanta. In meciul cu Germania, Tadici a luat time-out in minutul 7. Incearca sa scoata si un as din maneca, Aneta Pirvut, insa rezolvarea vine tot din spate. Ungureanu inchide poarta, iar Pintea, Bradeanu si Tacalie nu dau bilete de voie. Cu cateva actiuni rapide de contraatac si faza a doua, Romania revine puternic in joc si egaleaza la 5-5 in minutul 19. Are chiar cateva sanse sa preia conducerea, dar mai apare o problema majora. Fortarile! Arbitrii intra si ei in scena si acorda lejer 2 aruncari de la 7 metri pentru Ungaria, iar Gorbicz readuce aerul pentru echipa sa. La pauza, reprezentativa maghiara intra la cabine cu 10-8! Situatia nu este dramatica, mai ales ca fetele au vana si sunt gata sa se sacrifice pentru fiecare minge. Totul este sa nu mai ratam al patrulea debut de repriza consecutiv la acest Mondial.
Tensiunea jocului atinge cote alarmante inca din minutul 31, Romania nu mai scapa jocul din mana, dar si Ungaria vine cu plusuri in partea secunda, de fapt cu handbalista care i-a lipsit in prima parte, Anita Gorbicz. Starul de la Gyor pluteste in aer, deschide jocul ingramadit pe centru al Ungariei si, cel mai important, marcheaza. Romania nu reuseste sa treaca de handicapul celor doua goluri in primele 10-12 minute, avem nevoie de ceva mai mult. Ne ajuta Paula? 7 metri Ungaria, bate Gorbicz. Isi pregateste taticos minge, dar o singura privire a portarului nostru a hipnotizat-o. Paula apara cu piciorul, iar Romania capata ceva in plus la putere. La atacul imediat urmator al Ungariei, vine inca o interventie marca inregistrata Ungureanu, iar Romania incepe sa zburde. Egaleaza la 14-14 in minutul 44, iar trei minute mai tarziu intra pentru prima data in avantaj, nu inainte ca Ciuciulete sa iroseasca inca o situatie de unu la unu. Fara palpitatii nu avem cum sa castigam. Hajdu cere time-out, in tribune se canta "Desteapta-te romane!", dar arbitrii ivorieni sunt in continuare pe treaba lor. Sa decapiteze! Dupa 49 de minute, scorul la eliminari ajunge la 5-0 (!). Bineinteles, cele doua minute s-au aratat doar tricolorelor. Nationala rezista eroic impotriva tuturor factorilor, Paula este responsabila cu minunile, iar Romania se desprinde la 18-16 (minutul 55). Si time-out Tadici, pentru a regla pulsul de final. Nimic nu mai poate opri echipa Romaniei, care chinuit sau usor se desprinde la 20-16 (min. 57). Victoria este asigurata, jucam si pentru primul loc in grupa, handicapul cu Germania a fost refacut. Pe fondul a 2.500 de maghiari redusi la tacere de cei cateva sute de romani, tricolorele rateaza o sansa de a se desprinde la cinci goluri, iar dupa 60 de minute meciul se inchide la 21-17.
Vineri este ultimul meci cu Cehia, care vine dupa Germania - Ungaria, de la ora 18:00. Atunci vom sti de ce rezultat avem nevoie pentru a alege traseul spre Belgrad.

Romania: Ungureanu 11 interventii, Tolnai - portari; Ardean 3, Neagu 4, Perianu, Bradeanu 3, Manea 2, Nechita 2, Marin 2, Pirvut, Chiper 2, Tacalie 1, Ciuciulete, Pintea, Buceschi 2, Dinca
Antrenor: Gheorghe Tadici

Ungaria: Kiss 7 interventii, Herr - portari; Zacsik 4, Triscsuk, Verten 2, Szucsanszki, Vincze, Bulath 2, Gorbicz 7, Szamoransky, Redei-Soos, Bodi, Szekeres, Cifra 1, Kovacsicz, Tomori 2
Antrenor: Janos Hajdu