Gimnastica artistica: Larisa Iordache, locul 2 la etapa de Cupa Mondiala de la Stuttgart

Romanca Larisa Iordache a ocupat locul al 2-lea in concursul de individual compus din cadrul etapei de Cupa Mondiala la gimnastica artistica de la Stuttgart, sambata, cu un punctaj de 57,998, devansata la o mica diferenta de americanca Elizabeth Price, 58,032 puncte
Italianca Vanessa Ferrari a ocupat locul al 3-lea, cu 56,866 p, pe 4 s-a clasat elvetianca Giulia Steingruber, 56,699 p, a 5-a a fost britanica RubyHarrold, 55,099 p, a 6-a s-a clasat Carlotta Ferlito (Italia), 54,199 p, pe 7 a terminat germanca Elisabeth Seitz, 53,932 p, iar pe 8 a incheiat Briannah Tsang (Canada), cu 50,132 p.
Iordache a inceput cu un loc trei la sarituri (14,933 p), devansata de Price (15,700) si Steingruber (15,400), iar apoi s-a clasat doar a sasea la paralele (13,466), in timp ce rivala sa Price, a terminat pe doi, cu 14,466 p.
Larisa Andreea Iordache, de ziua sa, a reusit sa se impuna la barna, cu 15,166 p, devansandu-le pe Ferrari (14,433) si Steingruber (13,633), in timp ce la sol, ultimul aparat, Iordache s-a clasat pe locul secund, cu 14,433, dupa Ferrari (14,833) si inaintea americancei Price (14,366).
Larisa Iordache, medaliata cu bronz la sol la Mondialele de la Antwerp, dar si campioana europeana la barna si vicecampioana europeana la individual compus la Moscova, a avut evolutii apreciate in ultima vreme, iesind invingatoare la ‘‘Memorialul Arthur Gander‘‘, in Cupa Elvetiei, dar si la concursul Elite Gym Massilia.
Cupa Mondiala mai programeaza etape la Glasgow (7 decembrie), Greensboro (SUA, 1 martie 2014) si Tokyo (Japonia, 5-6 aprilie 2014).AGERPRES (editor: Mihai Tenea)

Sursa : AGERPRES