Sport.ro informeaza: Sorana Carstea, o noua victorie de SENZATIE la Australian Open! S-a calificat in turul 3!

Romanca este clasata pe locul 59 WTA si, in urma acestei victorii, are deja asigurat un cec in valoare de 54.625 de dolari.
Pentru al cincilea an consecutiv pe tabloul principal la Australian Open, romanca Sorana Cirstea s-a calificat in premiera in turul al treilea. Jucatoarea din Romania, clasata pe locul 59 WTA, a batut-o in trei seturi.
Carstea a pierdut primul set cu scorul de 1-6, dar s-a revansat in turul doi cu 6-2. In setul decisiv, Sorana Carstea s-a impus cu 6-3.
In urma acestei victorii, Sorana Carstea i se alatura Monicai Niculescu, calificata la randul ei in turul III de la Australian Open. In turul 3, Carstea o va intalni pe italianca Sara Errani, locul 48 in topul WTA, care a batut-o pe rusoaica Nadia Petrova, iar Niculescu va juca impotriva numarului unu mondial, daneza Caroline Wozniacki
La aceasta ora, Monica Niculescu face pereche cu Irina Begu in meciul contra cuplului format din Simona Halep si Arantxa Rus.