Franta a castigat Campionatul Mondial din Rusia! Nationala Frantei a invins in meciul final nationala Croatiei cu scorul de 4-2. Nationala de fotbal a Frantei a castigat cel de-al doilea titlu din istorie, dupa ce s-a impus, duminica, la Moscova, in fata reprezentativei Croatiei, scor 4-2. Echipa Frantei a fost mai proaspata din punct de vedere fizic si a avut o tactica superioara Croatiei. Croatii au dominat in primul sfert de ora, dar francezii au deschis scorul dupa ce Antoine Griezmann a executat o lovitura libera acordata gratuit de arbitrul olandez Nestor Pitana, iar Mario Mandzukici a marcat in propria poarta. Croatii au egalat in minutul 28, datorita lui Ivan Perisici, dar Griezmann a transformat o lovitura de la 11 m in minutul 39, in urma unui hent in careu, si si-a adus echipa in avantaj inainte de pauza. In a doua repriza, echilibrul s-a rupt definitiv dupa golurile lui Paul Pogba (59) si Kylian Mbappe, apoi Mario Mandzukici a redus din diferenta in minutul 69, in urma unei gafe de portar. Croatia a vut o posesie de 60 la suta si Franta de 40 la suta. Croatii au avut si mai multe suturi la poarta - 11, fata de 8 ale francezilor. Dar precizia acestor suturi este in favoarea francezilor: din cele 11 suturi spre poarta ale croatilor, doar 3 au fost pe spatiul portii, in timp ce din cele 8 ale francezilor 6 au fost pe spatiul portii si 4 dintre ele au fost goluri! Franta a castigat pe merit cel de-al 2-lea titlu mondial din istorie, dupa cel adjudecat in 1998 (scor 3-0 cu Brazilia). Croatia s-a aflat la prima finala mare, iar la editia din 1998 a cucerit medaliile de bronz, dupa 2-1 cu Olanda. Didier Deschamps, selectionerul Frantei, a devenit campion mondial si ca jucator, si ca antrenor. Performanta a mai fost bifata doar de Mario Zagallo (1958 si 1970) si Franz Beckenbauer (1974 si 1990).

xxx

Franta - Croatia, 4-2 Mandzukici (18 - autogol), Griezmann (38 - penalty), Pogba (59), Mbappe (65) / Perisici (28). Mandzukici (69)
Echipe de start:
Franta: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez - Pogba, Kante - Mbappe, Griezmann, Matuidi - Giroud
Croatia: Subasici - Vrasljko, Lovren, Vida, Strinici - Brozovici - Rebici, Modrici, Rakitici, Perisici - Mandzukici

xxx

La acest turneu final, Franta a facut parte din Grupa C si a obtinut urmatoarele rezultate: 2-1 cu Australia, 1-0 cu Peru si 0-0 cu Danemarca. Apoi, oamenii lui Didier Deschamps au trecut de Argentina 4-3, Uruguay 2-0 si Belgia 1-0.
Croatii au jucat in Grupa D si au bifat trei victorii: 2-0 cu Nigeria, 3-0 cu Argentina si 2-1 cu Islanda. Au eliminat, in ordine: Danemarca, 1-1 si 3-2 dupa loviturile de departajare, Rusia, 2-2 si 4-3 dupa loviturile de departajare, Anglia, 2-1 dupa prelungiri.