Meci senzational la Kazan intre Franta si Argentina
Echipa nationala a Frantei a invins sambata, 30 iunie, nationala Argentinei, cu scorul de 4-3, in optimile Cupei Mondiale de Fotbal din Rusia. La Kazan, cele doua echipe au oferit un meci de senzatie, cu rasturnari de situatie si un final incins. Franta a dechis scorul din penalty, in minutul 13, insa s-a vazut egalata in minutul 41. Argentina a inceput repriza a doua preluand conducerea prin golul lui Mercado. Au urmat 10 minute de cosmar pentru Argentina, Franta marcand de trei ori. Argentina a redus din diferenta in minutul 90, insa a fost prea tarziu, meciul terminandu-se 4-3 pentru europeni. Pentru Franta au marcat Griezmann '13 (penalti), Pavard '57, Mbappe '64, 68, iar pentru Argentina au inscris Di Maria '41, Mercado '48 si Aguero '90+3.

Uruguay a invins Portugalia 2-1, gratie dublei lui Edinson Cavani, care l-a eclipsat pe Cristiano Ronaldo
Reprezentativa Uruguayului s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia dupa ce a invins nationala Portugaliei, campioana europeana, cu scorul de 2-1 (1-0), sambata seara, pe Stadionul Fist din Soci, in optimile de finala. Fosta campioana mondiala (1930, 1950) a castigat gratie dublei lui Edinson Cavani (7, 62), in timp ce pentru lusitani a inscris Pepe (55). Uruguay urmeaza sa joace in sferturi cu Franta, care a invins-o cu 4-3 pe Argentina.