romaniatv.net: GERMANIA-COREEA DE SUD 0-2 si MEXIC-SUEDIA 0-3 la CM 2018. Campioana mondials, ELIMINATA! (Autor: Filip Stan)
Germania, campioana mondiala la zi, a fost eliminata, miercuri, inca din faza grupelor de la CM 2018. Nemtii au pierdut ultimul meci din grupa, 0-2 cu Coreea de Sud. In celalalt meci, Mexic - Suedia 0-3, dar ambele echipe merg in optimile de finala.
Germania n-a aratat deloc a campioana mondiala si s-a vazut invinsa in prelungirile partidei. Nemtii au atacat cu toate liniile pentru a marca golul calificarii, dar au avut parte de o surpriza pe finalul partidei. Asiaticii au dat lovitura in fata nemtilor in minutul 90+1 prin Young-Gwon Kim, insa arbitrul a anulat golul pentru ofsaid. Totusi, acestuia i s-a transmis in casca faptul ca trebuie sa apeleze la VAR si a facut-o. Dupa ce a urmarit reluarile TV, arbitrul american Mark Geiger a validat golul. Apoi, Heung-Min Son a stabilit scorul final pe contraatac!

GERMANIA - COREEA DE SUD 0-2

Au marcat: Young-Gwon Kim (90+1), Heung-Min Son (90+6)
Germania: Neuer -Kimmich, Hummels, Sule, Hector - Khedira, Goretzka, Kroos - Reus, Werner, Ozil.
Coreea de Sud: Cho - Lee Yong, Yun, Hong, YG Kim - Jang, Jung, Koo - Lee Jae-Sung, Moon, Son.
Suedezii au marcat de trei ori in repriza secunda. Augustinsson l-a invins cu mult sange rece pe Ochoa dupa ce mexicanii gresisera nepermis in defensiva. Avantajul a fost majorat de Granqvist, care a executat perfect un penalty. Mexicanii au fost de nerecunoscut, iar degringolada din jocul lor a continuat. Suedia si-a majorat avantajul dupa ce Alvarez si-a inscris in proprie poarta!

MEXIC - SUEDIA 0-3 (0-0)

Au marcat: Augustinsson (50), Granqvist (62p), Alvarez (74a)
Mexic: Ochoa - Alvarez, Salcedo, Moreno, Gallardo - Guardado, Herrera - Layun, Vela, Lozano - Chicharito
Suedia: Olsen - Lustig, Lindelof, Granqvist, Augustinsson - Claesson Larsson, Ekdal, Forsberg - Berg, Toivonen

Clasament final Grupa F, la Campionatul Mondial 2018
1.Suedia: 6 p
2. Mexic: 6 p
3.Coreea de Sud: 3 p
4.Germania: 3 p
Suedia si Mexic asteapta disputarea meciurilor din Grupa E la Campionatul Mondial 2018 pentru a afla adversara din optimile de finala. Europenii se vor duela cu locul secund din Grupa E, in timp ce mexicanii vor da peste locul 1 din grupa adversa.