Portugalia si Spania au terminat la egalitate, scor 3-3, intr-o confruntare din Grupa B a Cupei Mondiale 2018. A fost o partida superba, cu multe rasturnari de situatie si spectacol total la Sochi. Portugalia - Spania a fost primul supermeci al Campionatului Mondial. Cristiano Ronaldo si campionii en-titre ai Europei au dat piept cu vecinii spanioli Isco, Koke si Diego Costa. Spania a jucat la doar 48 de ore dupa ce si-a dat afara selectionerul. Julen Lopetegui a fost demis dupa ce a semnat cu Real Madrid, iar locul sau a fost luat de Fernando Hierro. Spania si Portugalia s-au intalnit o singura data la un Mondial. In 2010, spaniolii au castigat cu 1-0. In acel an au cucerit si titlul Mondial.

ECHIPELE DE START
- Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Fonte, Pepe, Raphael - Moutinho, William Carvalho, Bernardo, Bruno Fernandes - Guedes, Ronaldo
- Spania: De Gea - Natcho, Ramos, Pique, Alba - Busquets, Iniesta, Koke, Isco, Silva - Diego Costa

Dupa socul demiterii selectionerului cu doua zile inaintea meciului de debut, Spania a trait inca un soc si in startul confruntarii cu Portugalia. Nacho l-a faultat in careu pe Cristiano Ronaldo in minutul 3, iar starul de la Real Madrid a transformat imediat lovitura de la 11 metri.Spania a pus apoi stapanire pe joc, iar Diego Costa a adus egalarea in minutul 24 dupa prima faza controversata de la Cupa Mondiala 2018. Atacantul spaniol l-a lovit pe Pepe inainte sa suteze, dar arbitrul a validat reusita desi a apelat la tehnologia video.Pana la pauza, Portugalia a reusit sa treaca in avantaj, in urma reusitei lui Ronaldo din minutul 44, cu largul ajutor al lui David de Gea, care a scapat mingea din maini.Spania a revenit mult mai agresiva de la vestiare si a intors scorul intr-un interval de doar trei minute.Diego Costa a facut 2-2 in minutul 55 dupa o recentrare excelenta a lui Busquets, iar Nacho a prins sutul carierei trei minute mai tarziu, cand "bomba" din afara careului a atins ambele bare laterale inainte sa intre in poarta.Portugalia nu s-a lasat insa si a revenit in joc tot datorita eroului ei permanent, Cristiano Ronaldo, care a punctat magnific in minutul 88 din lovitura libera, printr-un sut ce a trimis mingea in vinclu.Dupa acest rezultat, Iran ocupa primul loc in Grupa B, cu 3 puncte, urmata de Spania si Portugalia cu cate un punct. Maroc este ultima, fara niciun punct.In primul meci din Grupa B, Iran a invins Marocul cu 1-0.In etapa a doua, Maroc va intalni Portugalia, pe 20 iunie de la ora 15:00, iar Iran se va intalni cu Spania, pe 20 iunie de la ora 21:00.