FCSB s-a impus in al doilea meci din grupele Europa League, 2-1 pe terenul elvetienilor de la Lugano, iar pentru prima data de cand UEFA a introdus grupele in cupele europene, ros-albastrii au debutat cu doua victorii. Steaua se afla pe locul 1 in Grupa G Europa League, cu 6 puncte din 6.
LUGANO - STEAUA 1-2. Steaua s-a impus, joi, scor 2-1 la Lucerna cu Lugano in etapa a 2-a din Grupa G a UEFA Europa League, dupa ce a fost condusa la pauza. Budescu si Junior Morais au marcat pentru Steaua, dupa ce Bottani a deschis scorul pentru Lugano. Steaua este liderul grupei, cu 6 puncte.
LUGANO - STEAUA 1-2. Prima repriza a fost una dezastruoasa, in timp ce intrarea lui Dennis Man a schimbat total fata ros-albastrilor. O eroare in lant a ros-albastrilor l-a adus pe Bottani fata in fata cu Nita (14). L-a executat fara nici o problema pe goalkeeperul vicecampioanei Romaniei. Dupa pauza Constantin Budescu (58) si Junior Morais (64) au adus-o pe Steaua in avantaj in doar sase minute si au semnat prima victorie in deplasare in grupele Europa League dupa 5 ani.
LUGANO - STEAUA 1-2. Steaua are 6 puncte in doua meciuri si e mare favorita la calificarea in primavara europeana. Viktoria Plzen a invins-o pe Beer Sheva, scor 3-1.
Lugano - FCSB 1-2 (1-0)
MIN. 64: GOL STEAUA FCSB! A marcat JUNIOR MORAIS, din pasa lui Benzar! LUGANO - STEAUA FCSB 1-2! VIDEO AICI
MIN. 58: GOL STEAUA FCSB! A marcat BUDESCU, din cativa metri! LUGANO - STEAUA FCSB 1-1! VIDEO AICI
MIN. 14: GOL LUGANO! A marcat BOTTANI, dupa o gafa a lui Ov. Popescu. LUGANO - STEAUA FCSB 1-0! VIDEO AICI
Lugano: Da Costa - Mihajlovic, Sulmoni, Golemic, Daprela - Sabbatini, Ledesma, Mariani (Culina '73) - Crnigoj (Bnou-Marzouk '75), Gerndt, Bottani (Milosavlevjici '71). Antrenor: Christian Tami.
FCSB: Nita - Benzar, Planici, Balasa, Morais - Popescu (Man '46), Pintilii - Teixeira, Budescu (Filip '81), Tanase - Gnohere (Coman '66). Antrenor: Nicolae Dica.
xxx
De cand UEFA a introdus sistemul cu grupe in competitiile europene, inceputul anilor '90, Steaua a participat in grupe de nu mai putin de 16 ori, indiferent ca a fost Champions League, Cupa UEFA sau Europa League. Niciodata insa nu a inceput atat de bine cum se intampla acum. Are doua succese in primele doua jocuri: 3-0 cu Plzen si 2-1 joi seara, in Elvetia. In acest sezon european, ros-albastrii au disputat 6 meciuri si au pierdut unul singur, cu Sporting Lisabona acasa, 1-5, in play-off-ul Ligii Campionilor.