Gimnastica artistica: Trofeo Jesolo - Andreea Munteanu, victorioasa la barna si locul 3 la sol

Sportiva romana Andreea Munteanu, la primul sau an de seniorat, a castigat finala de la barna si a ocupat locul al treilea la sol, duminica, in cadrul concursului de gimnastica artistica "Trofeo Citta di Jesolo", de la Treviso (Italia), ajuns la ediția a saptea.
Munteanu s-a impus la sol cu 14,833 puncte, devansandu-le in clasamentul finalei pe italianca Elisa Meneghini, 14,200 p, si pe americanca Alyssa Baumann, 14,200 p. Stefania Stanila s-a clasat pe locul 5, cu 13,700 p.
In finala de la sol, Andreea Munteanu a terminat pe locul al treilea, cu 13,967 puncte, primele doua poziții fiind ocupate de americancele Mykayla Skinner, 14,533 puncte, si Kayla Ross, 14,233 p. Stefania Stanila a fost a cincea, cu 13,633 p.
Junioarele au reusit trei clasari pe podium in finalele pe aparate. Laura Jurca a ocupat locul secund la sol, cu 13,733 puncte, devansata de americanca Ley Bailie, 14,533 p, iar Andra Stoica a terminat pe 7, cu 13,000.
La barna, Andreea Iridon s-a clasat pe locul al treilea, cu 14,300 p, in urma americancelor Norah Flatley, 14,667 p, si Key Bailie, 14,533 p. Laura Jurca a incheiat pe locul 5, cu 13,667 p.
In finala de la sarituri, Laura Jurca a ocupat treapta a treia a podiumului, cu 14,234 p, devansata de americancele Key Bailie, 14,934 p, si Jordan Chiles, 14,350 p.
Anda Butuc a terminat pe locul patru la paralele, cu 13,200 p, iar Laura Jurca s-a clasat pe 8, cu 11,267 p. Primele doua poziții ale podiumului au fost ocupate de americancele Key Bailie (14,267 p) si Nia Dennis (13,933), iar pe trei s-a clasat japoneza Marina Kawasaki (13,367 p).
Andreea Munteanu si Stefania Stanila au ocupat locuri modeste, 13, respectiv 14, sambata, la individual compus. Echipa de junioare a Romaniei, in componența Laura Jurca, Andra Butuc, Stefania Orzu, Asiana Peng, Andra Stoica si Andreea Iridon, a castigat medalia de argint, sambata, cu 212,900 puncte. La individual compus, Laura Jurca s-a clasat a patra, cu 55,500 puncte.

Sursa: AGERPRES