Victorie de moral inaintea jocului cu Ungaria

Echipa nationala a Romaniei a invins, miercuri, cu scorul de 3-2 (1-1), reprezentativa Australiei, intr-un meci amical disputat la Malaga, dupa ce "tricolorii" au fost condusi cu 2-1.
Golurile Romaniei au fost marcate de Tanase ‘35, Stancu ‘80 si Torje ‘84, in timp ce pentru australieni au inscris Wilkshire ‘45 din penalti si Cornthwaite ‘54.
Tanase a deschis scorul cu un sut de la 12 metri, la o faza in care Schwarzer, portarul Australiei, a respins in prealabil mingea reluata de Torje (‘35). Wilkshire a egalat dintr-un penaltiu acordat de arbitrul Carlos Velasco Carballo pentru un fault comis de Rat asupra lui Brosque (‘45), iar Cornthwaite a adus Australia in avantaj cu un sut din interiorul careului mare, la 9 minute de la reluare.
Bogdan Stancu a egalat la 2, cu 10 minute inainte de final, reluand in plasa, din apropiere, la capatul unei faze in care mingea a mai trecut pe la Torje si Maxim. Scorul final a fost stabilit de Gabi Torje, acesta transformand o lovitura libera de la 16 metri, putin lateral dreapta (‘84).
Romania: Pantilimon - Tamas, Chiriches, D. Goian (Luchin ‘81), Rat (St. Radu ‘46) - Bourceanu (C. Lazar ‘57), Pintilii - Torje (A. Chitu ‘90), G. Grozav (M. Alexe ‘63), Cr. Tanase (Al. Maxim ‘72) - B. Stancu. Selectioner: Victor Piturca..