Cotidianul.ro: Am jucat modest, dar am castigat. Turcia-Romania 0-1

Un 1-0 in deplasare in Turcia era un rezultat absolut normal in anii ’60 sau ’70. Acum, in 2012, o victorie la Istanbul trece ca o mare surpriză. Da, o surpriză prin prisma performantelor din ultimii 12 ani a celor doua echipe. Totusi, pentru cine a vazut meciul, victoria nu constituie o surpriza. Chiar daca tricolorii au jucat pe ansmblu modest, turcii in schimb au facut un joc submediocru. A invins deci echipa care a evoluat la un pic mai bine. Deci s-a respectat principiul normalitatii. Cu aceste 3 puncte Romania devine favorita la locul 2 in grupa, loc ce duce in play-off.
"Eroul" primei reprize: Volkan Demires
Prima repriza a fost una mai mult decat anosta. Pe terenul lui Fenerbahce evoluau 22 jucatori care mai mult "sareau coarda" ca intr-un meci amical care trebuia bifat pentru ca era trecut in calendarul UEFA. Clasicul iures al turcilor asteptat in primele 15 minute nu a existat. Nu a existat deloc pe parcursul primelor 45 de minute. Doar in minutul 8, nemarcat, Semih a reluat periculos cu capul din 6 metri, stadionul a vazut golul, dar Tatarusanu a scos miraculos. De aici si pana in minutul 45, Turcii au pasat bine mingea intre centru terenului si careul nostru, dar de aici nu au mai stiut ce sa faca cu mingea. Aparatorii nostri au jucat simplu, au respins totul, fara sa-i intereseze daca mingea ajunge sau nu la un coechipier. Cuvantul de ordine, a fost indepartarea pericolului si acest obiectiv a fost realizat.
Din pacate, in prima repriza nu am avut deloc "mijloc", iar in atac nu am contat. Stancu a dat doua pase portarului advers - in statistici se va trece sut spre poarta, Grozav a primit doua mingi in pozitii extraordinare (un fotbalist adevarat ar fi inscris fara probleme), dar a aratat ca inca nu are valoare de nationala, iar Torje nu a existat deloc pe teren. Singurul care s-a zbatut, a acut presing si a dat pase "din prima" a fost Marica. Dar nu a avut cu cine juca. In minutul 45+1 s-a produs minunea. O minge interceptata de Pintilii, pasa la Grozav si acesta lobeaza peste un Volkan Demirel, care iesise la 17 metri total aiurea. 1-0 si se intra la cabine.
Bubuiala si contraatac
Dupa numai 5 minte din partea a doua, Victor Piturca da semnalul retragerii in propriul careu. Intra Cocis si iese Grozav. Ploiesteanul, cu doar 20 de secunde inainte, in loc sa trimita in poarta o minge centrata din corner, o repinge din fata portii adverse, intr-un careu cu 6 turci paealizati. Din acest moment se joaca numai spre careul echipei noastre, dar Emre Berezoglu, dispecerul gazdelor si-a terminat benzina, si din aceasta cauza, atcurile sunt haotice, cele mai multe cu mingi pe sus. Tricolorii s-au aparat la disperare, au bubuit toate mingile in aut, pentru ca nu au avut in fata adversari cat de cat lucizi. In minutul 62, pe contraatac, Cocis primeste o pasa extraordinara la marginea careului, Volkan iese gresit, si o minge pe care si un jucator de liga a III-a ar fi trimis-o in poarta, ajunge in tribune. Probabil ratarea serii in etapa a treia a preliminarilor. Pana in minutul 90+5 vedem aceleasi secvente: turcii ataca cu disperare, arunca mingi in are, iar fundasii nostrii le trimit in out, in tribune sau la centrul terenului. In minutul 90+3 Torje (nici in repriza a doua nu sa vazut deloc in joc) este singur singurel la 16 metri de poarta, dar Bourceanu, desi controla lejer o minge, nu-i paseaza pentru un eventual 2-0. In ultimele 30 de secunde de joc, turcii au singura oportunitate de a inscrie: o centrare de pe stanga in gaseste pe Nuri Sahin nemarcat in 3 metri, dar mijlocasul lui Liverpool trimite peste poarta. Meciul se termina si astfel, dupa 27 de ani fara o luna (13 noiembrie 1985), Romania castiga din nou in Turcia intr-un meci oficial. Atunci a, castigat cu 3-1 in preliminarile CM 86, dar meciul nu mai conta, pentru ca niciuna dintre echipe nu mai avea sanse de calificare.
Fisa tehnica
Stadion: Sukru Saracoglu
Spectatori: cca 45.000
Turcia:Volkan - Gokhan Gonul, Semih, Omer Toprak, Hasan Ali - Mehmet Topal, Emre (min.81 - Sahin) - Hamit (min.61 - Erding), Arda, Sercan Sararer (min.69 - Colac) - Umut Bulut.
Romania:Tatarusanu - Tamas, Chiriches, Goian, Rat - Pintilii, Bourceanu - Torje, Bogdan Stancu (min.82 - Mutu), Grozav (min.50 - Cocis) - Marica (min.79 - Chipciu).
A inscris:
0-1 min.45+1 - Grozav primeste o pasa de la Pintilii si lobeaza mingea peste Volkan, iesit aiurea din poarta in afara careului de 16 metri.
Arbitru: Howard Webb (Anglia)
Cartonase galbene: 0 - Dorin Goian
Suturi la poarta: 8 - 8
Suturi pe spatiul portii: 4 - 3
Cornere: 3 - 4
Faulturi: 10 - 12
Posesie: 58% - 42%