GSP.ro: FC Copenhaga - Steaua 1-1. Ros-albastrii obtin a 10-a calificare din istorie in primavara europeana

Steaua a facut joi seara un meci mare la Copenhaga si a reusit sa obtina a 10-a calificare in primavara europeana din istoria clubului, dupa ce a remizat, scor 1-1, in Danemarca.
Prima repriza a fost controlata de ros-albastri, care au fost mai periculosi, insa in startul reprizei a doua Cristi Tanase a vazut al doilea galben pentru o simulare si a fost eliminat.
Chiar si asa, Steaua a fost cea care a deschis scorul in minutul 73 cu un sut fabulos al lui Rusescu, din afara careului. Danezii au egalat cu trei minute inaintea finalului gratie unei lovituri de cap a lui Vetokele.
Clasament:
1. Steaua 11p
2. Stuttgart 8p
3. FC Copenhaga 8p
4. Molde 7p
Echipe de start:
FC Copenhaga: Christensen - Jacobsen, Sigurdsson, Stadsgaard, Bengtsson - Gislason, Claudemir, Kristensen, Delaney - N. Jorgensen, Cornelius
Rezerve: Jensen, Jakobsen, Remmer, Grindheim, Vingaard, Vetokele, Santin
Steaua: Tatarusanu - Chipciu, Gardos, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Rusescu, Cr. Tanase - Nikolici
Rezerve: Stanca, Filip, Martinovici, Prepelita, Pirvulescu, M. Costea, Adi Rocha
Cum s-a desfasurat meciul:
min. 90+4: FLUIER FINAL! STEAUA SE CALIFICA IN PRIMAVARA EUROPEANA DE PE PRIMUL LOC!
min. 90: 4 minute suplimentare!
min. 88: Prepelita intra in locul lui Adrian Popa!
min. 87: GOL FC COPENHAGA! Vetokele egaleaza cu o lovitura de cap de la coltul scurt.
min. 87: Pintilii suteaza de la marginea careului, pe linga poarta danezilor
min. 85: Raul Rusescu ii lasa locul Lucian Filip
min. 81: Latovlevici primeste un cartonas galben pentru un atac periculos la Vetokele
min. 78: Bourceanu primeste cartonas galben pentru un fault la mijlocul terenului
min. 77: Sut al danezilor de la mare distanta, mingea este deviata de Cornelius si trece putin pe linga poarta!
min. 73: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL STEAUAAAAA! RAUL RUSESCU inscrie un gol uluitor! Sut de la 25 de metri care se opreste in plasa portii danezilor.
min. 71: Cornelius reia cu capul, Tatarusanu are o interventie incredibila. A fost prima mare ocazie a danezilor
min. 68: Vetokele reia cu capul din centrul careului, Tatarusanu retine in siguranta
min. 67: Jorgensen suteaza, mingea este deviata in corner
min. 65: Claudemir iese, intra Vetokele
min. 62: Nikolici ii lasa locul lui Martinovici. Sirbul va trece fundas dreapta, Chipciu va fi urcat la mijloc, in timp ce virf va deveni Rusescu
min. 60: Danezii sint la cirma jocului, dar pina acum Gardos si Chiriches se descurca excelent si resping tot
min. 55: Copenhaga nu si-a creat inca nici o ocazie importanta, desi sint de citeva minute cu un om in plus pe teren
min. 51: Chiriches primeste un cartonas galben pentru o intrare dura la mijlocul terenului
min. 48: Tanase primeste al doilea galben pentru simulare si este eliminat!
min. 46: A inceput repriza secunda!
min. 45: PAUZA! La Stuttgart scorul este 0-1 pentru MOLDE!
min. 42: Sut bomba al lui Latovlevici din afara careului, mingea trece alaturi
min. 40: Primul sut al gazdelor trece mult peste poarta lui Tatarusanu, Claudemir este autorul
min. 37: Steaua controleaza partida, danezii nu au avut pina acum nici un sut catre poarta lui Tatarusanu
min. 32: Tanase faulteaza la mijlocul terenului si primeste cartonas galben
min. 31: Greseala in apararea daneza, dar Nikolici nu poate profita. In continuare Steaua este cea care are initiativa
min. 27: Cursa impresionanta facuta de Adi Popa, care a pasat la Tanase, insa acesta a fost blocat in ultima clipa
min. 25: Sut al lui Rusescu de la 30 de metri, peste poarta danezilor. A fost primul sut spre poarta
min. 19: Nici o ocazie importanta la cele doua porti. Echipele nu reusesc sa se desfaca, fiind mult mai preocupate de defensiva
min. 14: In continuare la Stuttgart scorul este 0-0, perfect pentru stelisti
min. 12: Nici o ocazie importanta la cele doua porti. Echipele se tem deocamdata sa riste
min. 6: Bourceanu centreaza in careu, mingea ajunge la Rusescu, dar il loveste in mina pe acesta si arbitrul acorda hent
min. 5: Rusescu este fault de Claudemir, lovitura libera pentru Steaua
min. 3: Steaua incepe mai curajos partida. Adi Popa a incercat o schema cu Raul Rusescu, insa cei doi s-au incurcat desi se aflau intr-o pozitie foarte buna
min. 1: A inceput meciul!